ADATA SD Express Hafıza Kartları 2021’de Piyasada ADATA SD Express Hafıza Kartları 2021’de Piyasada
(Haber Bülteni) ADATA Technology, geliştirmekte olduğu yeni nesil SD Express hafıza kartlarını 2021’in 2. çeyreğinden önce piyasaya sunmayı hedeflediğini duyurdu. Yeni depolama cihazları geliştirilebilmesi... ADATA SD Express Hafıza Kartları 2021’de Piyasada

(Haber Bülteni)

ADATA Technology, geliştirmekte olduğu yeni nesil SD Express hafıza kartlarını 2021’in 2. çeyreğinden önce piyasaya sunmayı hedeflediğini duyurdu.

Yeni depolama cihazları geliştirilebilmesi için, hafıza kartlarının standartlarını belirleyen SD Association (SDA), SD7.0 standardını duyurdu. PCIe ve NVMe teknolojilerinin kullanıldığı SD Express adı verilen yeni hafıza kartlarının okuma ve yazma hızlarında kayda değer performans artışı sağlaması öngörülüyor.

Hâlihazırda SSD’lerde standart olarak kullanılan ve bu sayede saniyede 1000MB’a kadar okuma ve yazma hızı elde edilmesini sağlayan PCIe ve NVMe teknolojilerinin hafıza kartlarına uyarlanmasının, kullanıcılara büyük avantajlar sağlayacağı öngörülüyor. Kıyaslamak gerekirse, pek çok cihazda yaygın olarak kullanılan SD hafıza kartları UHS-II standardının sağladığı 312MB/s maksimum hızla sınırlandırılmış durumda. Hız avantajına ek olarak, SD7.0 standardı geriye uyumlu olacağı için hafıza kartlarının boyutları ve şekilleri aynı kalacak. Böylelikle kullanıcılar yeni cihazlar satın almadan da 3 kat hız artışından faydalanma şansı elde edecekler. 

ADATA SD Express Kartlar

Yaygın olarka kullanılan SD hafıza kartlarının, şekli ve bağlantı noktaları aynı kalacak olan yeni nesil SD Express kartlara geçişi son derece kolay olacak. UHS-I standardıyla geri uyumlu olan yeni nesil hafıza kartları mevcut cihazlarla kullanılmaya devam edecek fakat veriler bilgisayara aktarılırken yeni teknoloji sayesinde çok daha hızlı transfer edilecek. 

PCIe Gen3x1 veri yolunu kullanan ADATA SD Express kartlar saniyede 825MB’a kadar okuma ve saniyede 410MB’a kadar yazma hızı sunabilecek. Şirket yeni ürünlerini 2021 yılının ikinci çeyreği öncesinde piyasaya sunmayı hedefliyor.

 

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.