Apple, Sürücüsüz Otomobil Geliştirme Peşinde! Apple, Sürücüsüz Otomobil Geliştirme Peşinde!
Şimdiye kadar tüketici elektroniği ve yazılımları geliştiren Apple, gelen haberlere göre daha büyük bir şeylerin peşinde. Merhum Steve Jobs’un göz bebeği olan firma, son zamanların yükselen... Apple, Sürücüsüz Otomobil Geliştirme Peşinde!

Şimdiye kadar tüketici elektroniği ve yazılımları geliştiren Apple, gelen haberlere göre daha büyük bir şeylerin peşinde. Merhum Steve Jobs’un göz bebeği olan firma, son zamanların yükselen trendi olan sürücüsüz otomobillere yatırım yapıyor.

Apple’ın bunun için, çeşitli otomobil firmalarıyla konuşuyor olduğu söyleniyor. İsmini vermek istemeyen kaynak, şöyle bir açıklamada bulunmuş: “Otomobil üreticilerinden fazla bir şey beklemiyorlar zaten. Sadece fikir alışverişinde bulunuyorlar. Bu otomobil, tepeden tırnağa Apple’ın geliştirdiği bir model olacak. Firma, geleneksel otomobil tasarımıyla ya da iten yanmalı motorlarla ilgilenmiyor.”

Bu iddalar Londra’da bir Apple yetkilisine sorulmuş ve herhangi bir cevap alınamamış. Eğer Apple bu işe girerse, Google ve Tesla gibi çok sağlam rakipleri olacak. Bu da ayrı bir konu.

fragtist-apple-steve-jobs

Neredeen, nereye…

Pşşt! Okudun mu?: Steve Jobs, Apple’dan Bir Kez Daha Kovuldu…

Sürücüsüz –ve görülen o ki elektrikli– araç üretmek, aslına bakarsanız çok yönlü bir iş. Otomobilin kendisini tasarlamakve  üretmek haricinde şarj altyapısını düzenlemek, gerekli yazılımları ortaya çıkarmak ve yüksek çözünürlüklü bir harita servisini hayata geçirmek gerekiyor. Söylentilere göre Apple, ekspertiz hizmeti alma taraftarı. Firma, bu konuda herhangi bir partnerlikten yana değil.

Diğer firmalarla fikir alışverişinde bulunmak Apple için yeni bir şey değil. iPhone piyasaya çıkmadan önce örneğin, firma Motorola ile görüşmüş ve birlikte çeşitli ürünler/servisler tasarlamış; Watch öncesi de, farklı İsviçreli saat geliştiricilerinden fikirler almıştı. Son olarak firmanın, Mercedes-Benz Kuzey Amerika ArGe Takımı Başkanı ve CEO’su Johann Jungwirth’i kadrosuna kattığını belirtmekte de yarar var.

Mercedes-Benz, son olarak CES’te “Fütüristik At Arabası” olarak lanse ettiği F 015’i görücüye çıkarmıştı. Aracın videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.