Kategoriler

ASUS, CES 2020’de Yeni Ekranlar Tanıttı!

ASUS, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2020’de yeni oyuncu ekranlarını tanıttı. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ASUS, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2020’de yeni oyuncu ekranlarını tanıttı. Yeni modeller arasında NVIDIA G-SYNC özellikli dünyanın ilk 360 Hz oyuncu monitörü ROG Swift 360Hz, yeni 300 Hz oyuncu dizüstü bilgisayarları ve hızlı HDR paneller yer alıyor.

Yeni tanıtılan modeller arasında başı ROG Swift 360Hz çekiyor. Dünyanın en hızlı oyuncu monitörü olan bu ürünü, 300 Hz ile dizüstü bilgisayarlardaki en hızlı ekrana sahip olan, CES İnovasyon Ödüllü ROG Strix SCAR III takip ediyor. CES İnovasyon Ödüllü bir diğer monitör olan ProArt Display PA32UCG ise 4K Mini LED teknolojisini 120 Hz ve HDR ile bir araya getiriyor. ROG Swift PG32UQX aynı paneli NVIDIA G-SYNC ULTIMATE özelliğiyle 144 Hz’e taşıyor. Dizüstü bilgisayarlarda da benzer özelliklerden yararlanılıyor. PANTONE onaylı ve yeni Mini LED teknolojili dizüstü bilgisayarlar taşınabilir HDR deneyimi sunuyor.

ASUS ROG, CES 2020’de Yeni Oyuncu Ürünlerini Tanıttı

En hızlı oyuncu monitörü

ROG Swift 360Hz’in yenileme hızı geleneksel oyuncu ekranlarından ve televizyonlardan 6 kat daha yüksek. Full HD çözünürlük sayesinde ekran kartları yeterli kare hızını koruyabiliyor. 24,5 inç panel ise savaş alanını rahatça görebilmeyi sağlıyor.

Hızlı oyuncu dizüstü bilgisayarı ekranları

ROG Zephyrus GX701, 300 Hz ekrana sahip ilk oyun sistemi olmuştu. 300 Hz hızındaki bu Full HD panel şimdi, CES 2020 İnovasyon Ödüllü ROG Strix SCAR III’ün özel sürümünde kullanılıyor.

ROG, yeni ultra ince Zephyrus G14 modelinde yüksek yenileme hızına sahip bir seçenek de sunuyor. Ekranın 120 Hz yenileme hızı, sistemin orta seviye GPU’sunu dengeliyor ve diğer ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlarda görülen 60 Hz panellere kıyasla oyun deneyimini önemli ölçüde artırıyor.

Mini LED teknolojisi

ASUS ProArt monitörler Mini LED teknolojisini kullanarak profesyonellere yönelik HDR ekranlar sunuyor.

ASUS ilk profesyonel Mini LED monitörü olan ProArt Display PA32UCX modelini CES 2019’da tanıtmıştı. Bu 32 inç 4K ekranda hassas aydınlatma için 1152 ayrı bölgede yerel ışık kısma özelliği yer alıyordu. Arka aydınlatma, daha geniş OLED panellerle kıyaslandığında daha gelişmiş beyazlık ve renk bütünlüğüne sahip 1200 nit maksimum parlaklık sağlıyordu.

IFA 2019’da ortaya çıkan yeni ProArt Display PA32UCG, kendinden önceki modelde bulunan Ultra HD çözünürlük, 10 bit renk derinliği ve geniş renk gamı gibi özelliklerin hepsine sahip. Bunların üzerine sınıfında ilk kez rastlanan parlaklık ve hızı da sunabiliyor. Modeldeki arka aydınlatma 1600 nit maksimum parlaklık sağlıyor. Yerel ışık kısma özelliği de 1152 bölge ile daha hassas.

PA32UCG sahip olduğu Adaptive Sync teknolojisiyle yenileme hızını 48 Hz ile 120 Hz arasında değiştirebiliyor. Fabrikada yapılan kalibrasyon sayesinde elde edilen delta E < 1 seviyesi ve çift Thunderbolt 3 bağlantı noktası gibi özelliklere yer veriliyor.

ROG Swift PG32UQX, 4K ve 144 Hz’e kadar 10 bit renk desteği sunuyor. Mini LED arka aydınlatma, 1400 nit maksimum parlaklık sağlıyor. 1152 bölgede yerel ışık kısma özelliği ve DCI-P3 renk gamının büyük kısmını kapsayan Swift PG32UQX, NVIDIA G-SYNC ULTIMATE sertifikasını karşılıyor.

ASUS ROG’dan Display Stream Compression Teknolojisine Sahip Oyuncu Monitörleri!

ROG bir yıl önce CES 2019’da tanıttığı Zephyrus GX701’in özel sürümüyle oyuncu dizüstü bilgisayarlarına HDR teknolojisini getirmişti. GX701’in bu sürümü HDR teknolojisini yüksek yenileme hızı, hızlı tepki süresi ve ince çerçevelerle ilk defa bir araya getirmişti.

GX701’deki HDR panel Full HD çözünürlük, 144 Hz yenileme hızı, 400 nit parlaklık ve dikey şeritler halinde dizilen 16 yerel ışık kısma bölgesine sahip. ROG, CES 2020’de AUO’dan 4K çözünürlükte 1000 nit parlaklığa ulaşan yeni nesil bir panel de tanıtıyor.

Bu yeni panelde ızgara biçiminde dizilen 240 bölgeyle yerel ışık kısma olanağı bulunuyor. Mini LED’lerden oluşan arka aydınlatma görüntüleri tüm ayrıntısıyla yansıtıyor. Arka aydınlatmada yer alan bin adet yerel ışık kısma bölgesi yüksek ayrıntı düzeyi elde edilmesini sağlıyor.

Renk doğruluğu

ROG tarafından yapılan araştırmalarda oyuncuların önemli bir bölümünün dizüstü bilgisayarlarını içerik üretmek için de kullandığı belirlendi. Kendi grafiklerini oluşturan, fotoğraflarını düzenleyen veya başka yaratıcı alanlarda faaliyet gösteren oyuncular için renkleri doğru yansıtan bir ekrana sahip olmak önemli.

ROG’nin yüksek yenileme hızına sahip oyuncu dizüstü bilgisayarlarında en başından beri, zengin renkler ve geniş izleme açıları sunan IPS panellere yer veriliyor. ROG, fabrikada PANTONE uyumlu kalibrasyon yaparak endüstri standartlarında renk paleti sunmaya başladı. Renk doğruluğu, görüntülenen renk ile istenen ton arasındaki farkı belirten delta E birimiyle gösteriliyor. Çok sayıda ekrana yapılan kalibrasyon ile ROG, ortalama delta E düzeyini en az %40 düşürdü.

ROG, CES 2020’de Zephyrus GX502 ve GU502 ile yapacağı 4K Ultra HD panel tanıtımlarında fabrikada yapılan kalibrasyonun farkını gösteriyor. Neredeyse tüm Zepyhrus oyuncu dizüstü bilgisayarları PANTONE onaylı ekranlarla geliyor. Böylece aynı zamanda içerik de üreten oyunculara ideal bir çözüm sunuluyor.

ASUS, CES 2020’de Yeni ZenWiFi Çözümlerini Tanıttı