[sam id=2]
ASUS Republic of Gamers, CES 2021’de Yeni Oyun Dizüstü Bilgisayarlarını Duyurdu ASUS Republic of Gamers, CES 2021’de Yeni Oyun Dizüstü Bilgisayarlarını Duyurdu
(Haber Bülteni) ASUS Republic of Gamers (ROG) , yeni teknoloji serilerini CES 2021 ROG “For Those Who Dare” için online lansman etkinliğinde duyurdu. XG... ASUS Republic of Gamers, CES 2021’de Yeni Oyun Dizüstü Bilgisayarlarını Duyurdu

(Haber Bülteni)

ASUS Republic of Gamers (ROG) , yeni teknoloji serilerini CES 2021 ROG “For Those Who Dare” için online lansman etkinliğinde duyurdu. XG Mobile harici GPU, çift ekranlı ROG Zephyrus Duo 15 SE oyun dizüstü bilgisayarı, Strix SCAR 17 oyun dizüstü bilgisayarı ile ROG Flow X13 dizüstü oyun bilgisayarı tanıtılan ürünler arasındaydı.

 

ROG Flow X13

Flow X13, 8 çekirdekli AMD Ryzen  9 5980HS CPU ve özel GeForce GTX 1650 GPU ile güçlü bir donanımı ultra ince 13 inçlik bir gövdede sunuyor. 360° derece dönen menteşesi, dizüstü bilgisayar modundan hızla oyun, çizim ve sunum moduna geçmenizi sağlıyor. İki 16:10 ekran opsiyonu, ya 120 Hz yenileme hızı veya daha zengin detaylarla Ultra HD 4k yüksek çözünürlük sağlıyor.

İnce ve hafif Flow X13, yalnızca 15.8mm inceliğinde ve 1.3kg (2.9lb) ağırlığında. Hafif bir 100W USB Tip-C adaptör tam güçte çalışarak, pili 10 saate kadar video oynatabilir.

Yenilikçi ROG XG Mobil, diğer harici grafik alternatiflerinin boyut olarak küçük bir örneği. Buna artı olarak, Thunderbolt 4’ten daha hızlı özel bir PCIe 3.0 x8 ara yüzü üzerinden doğrudan CPU’ya bağlanan güçlü bir GeForce RTX  3080 GPU’yu içeriyor. Entegre 280 W AC adaptör hem XG Mobile hem de Flow X13’e güç sağlıyor ve kullanıcıların ek bir güç kaynağı taşıma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Özel USB 3.2 Gen 2 bağlantısı ise diğer giriş çıkış bağlantı setini destekliyor.

 

ROG, 2007 yılında ilk eGPU yuvası olan XG Station’ı piyasaya süren harici grafik alanındaki bir öncü olarak tanımlanıyor. Yeni ROG XG Mobil masaüstü sınıfı oyun performansını ultra taşınabilir bir şekle getirmek için yenilikçi yeni bir yol sunan aero-dinamik bir tasarımı sunuyor.

XG Mobile

Yalnızca 1 kg (2,2 lb) ağırlığında ve 155 mm (D) x 208 mm (G) x 29 mm (Y) ölçülerinde olan XG Mobile, ROG Boost ile 150W’de 1810MHz’e kadar saat hızına sahip bir GeForce RTX  3080 GPU’ya barındırmasına rağmen, normal eGPU boyutunun %6 sı kadar. Etkili buhar hazneli soğutma, küçük muhafazasına rağmen XG Mobile’in işletimini ideal sıcaklıklarda tutmasını sağlıyor. 

XG Mobil, Thunderbolt 4’ten daha hızlı özel bir PCIe 3.0 x8 arayüz ile doğrudan CPU’ya bağlanıyor. Arayüz, eGPU alternatiflerinden önemli ölçüde daha yüksek performansla sonuçlanarak, 63 Gb/sn bant genişliğini yalnızca grafiklere tahsis ediyor. 

USB bağlantısı, dört USB A 3.2 Tipi Gen 1 portuna, tam boyutlu bir SD kart yuvasına ve bir Gigabit Ethernet portuna sahip olan XG Mobil’in çok portlu göbeğini çalıştırıyor. Ekran Portu 1.4 ve HDMI 2.0a ekran çıkışı doğrudan harici GPU’ya bağlanıyor.

Entegre 280 W güç adaptörü XG Mobil’e ve dizüstü bilgisayara eş zamanlı olarak güç sağlayarak kullanıcıların ayrı bir güç kaynağı taşımasına ihtiyaç bırakmıyor.

 

ROG Zephyrus Duo 15 SE

Yeni Zephyrus Duo 15 SE, yeni nesil AMD Ryzen  9 5900HX CPU ve NVIDIA GeForce RTX  3080 GPU ile birleştiriyor. AAS Plus soğutma sistemi, 165 W’a kadar birleşik işlemci gücünü dağıtmaya yardımcı olan yeniden tasarlanmış fan özelliğine sahip. 300 Hz’lik bir alternatif e-spor seviyesinde hız sunarken, yüksek kaliteli 4K 120Hz panel, hem oyun hem de yaratıcı çalışma için görselleri görüntüleyebiliyor. RAID depolama, çift SSD’leri doğrudan CPU’ya bağlayabiliyor.

ROG Zephyrus Duo 15 SE, aynı zamanda soğutma sistemi için hava akışını iyileştiren büyük bir giriş açıyor. Dizüstü bilgisayar açıldığında, ROG ScreenPad Plus kolay görüntüleme ve dokunmatik ekran etkileşimi için 13 ° açıyla yükselebiliyor. Bu hareket oldukça akıcı gerçekleşerek ekranların yükselişi ile çakışmayacak şekilde ayarlanan özel bir menteşe ile düzenlenmiş.

İçerik oluşturucular, araç çubuklarını, zaman çizelgelerini ve referans materyallerini ikinci ekranda tutarak ana ekranda dağınıklık olmadan diledikleri yerde çalışabilirler. Dokunmatik ekran, kullanıcılara elle yazma ve eskiz çizme imkanı sağlayan ASUS Pen active kalemi ile de çalışabiliyor.

ROG Strix SCAR 17

Strix SCAR 17, Full HD çözünürlüğü 360 Hz yenileme hızı ve 3 ms yanıt verme süresi ile birleştiren 17,3 ”IPS düzeyinde bir panel ile dünyanın en hızlı dizüstü bilgisayar ekranı olarak tanıtılıyor. Turnuvalar için yaygın olan 240 Hz standardıyla karşılaştırıldığında, 360Hz yenileme hızı resim kareleri arasındaki gecikmeyi %33 oranında azaltıyor. 

Daha küçük olan Strix SCAR 15 ise, 300 Hz yenileme hızı ve 3ms tepki süresine sahip 15.6” ekrana sahip. Akıcılığı daha detaylı olarak görmek isteyen oyuncular için, SCAR 15 ve 17, 165 Hz yenileme hızı ve 3 ms tepki süresine sahip yeni WQHD panelli olarak da mevcut. Bu ekranlar üzerindeki daha yüksek 2560×1440 çözünürlük, sinematik DCI-P3 renk gamı ile daha sürükleyici hale gelebiliyor.

Adaptive-Sync teknolojisi, tüm STRIX serisinde mevcut olan bir standart olarak sunuluyor. Ekran yırtılmasını önlemek, tutukluğu en aza indirmek ve gecikmeleri azaltmak için ekranın yenileme hızını GPU’nun resim çerçevesi hızı ile senkronize ediyor.

2021 Strix SCAR serilerindeki yeni optik mekanik geçişler, hassas bir kızılötesi lazer ışını kullanarak, geri zıplama gecikmesini ortadan kaldırarak tepki süresini 0,2 milisaniyeye düşürüyor. Optik mekanizma, aynı zamanda tuşun ömrünü 100 milyon basışa kadar uzatarak, sıradan alternatiflerinden çok daha dayanıklı kılıyor. Her tuş, kullanıcıların parmaklarını ortalayan hafif bir kavise sahipken ve genel hissi iyileştirmek için uzun bir 1.9mm hareket mesafesine sahip.

2021 Strix SCAR, geçen yılki modellere göre taşımayı kolaylaştıran %7 daha küçük bir kaplama alanına sahip. Daha yüksek kapasiteli 90Wh pil, 12 saate kadar olan video oynatma süresiyle her zamankinden daha fazla mobiliteye izin veriyor.

Hareket kabiliyeti, pilin sadece 33 dakikada % 50’ye ulaşmasını sağlayan hızlı şarj desteği ile daha da geliştirilmiş. Hızlı şarj, ayrıca uyumlu 100 W adaptörler ve taşınabilir güç kaynağı ile USB Type-C üzerinden de destekleniyor. Tip-C şarj desteği, kullanıcılara yolda daha fazla esneklik sağlayan bu yılki Strix serileri için önemli bir yenilik olarak vurgulanıyor.

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.