Kategoriler

Bir Cosplayer’ın Ağzından Cosplay

Bu yazı cosplay ile ilgili olsa da öncelikle sanırım kendimi tanıtmam ve neden bunu yazdığımı açıklamam gerekiyor: Ben Irmak Odar. Yaklaşık iki buçuk yıldır kendi çapımda cosplay yapıyorum ve bir süredir de Fragtist.com’da  mobil oyunlar ile ilgili videolarda görev alıyorum.

Bu yazıyı yazma sebebim ise cosplay’in ne olduğunu anlatmak. Cosplay her ne kadar oyunlar, çizgi romanlar, anime ve benzeri yapımların içinde olmasa da onlardan ilham alan, onlarla oldukça ilgili bir hobi ve ülkemizde de  hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Özellikle son zamanlarda bazı online ve çok oyunculu oyunlar etkinliklerinde ve standlarında cosplayerlara yer veriyor ve cosplay sadece resimler ve özel cosplay etkinliklerinden çıkmaya başlıyor.

Peki cosplay nedir?

Bunu açıklamak biraz zor, malum sınırları oldukça geniş. Ancak belli bir karakterin kostümünü yaparak veya alarak giymek ve bu karakter olduğunu hissetmek olarak anlatabilirim sanırım.

Tabi herkes karakteri olarak rol yapmak zorunda değil. Nasıl keyif alıyorlarsa öyle yapmalılar. Ben oyun karakterlerinin kostümleri ile ilgilenirken diğerleri kendi karakter tasarımlarını yapıp onlara hikaye yazdıktan sonra bu karakterlerin cosplayini yapabilirler. Ya da hazır olan bir karaktere uyacak yeni bir tasarım yapıp bu kıyafeti sergileyebilirler. Söylediğim gibi, cosplay oldukça esnek sınırları olan bir hobi.

Bunun yanında bu hobiye karşı fark ettiğim bazı önyargılar var. Mesela; cosplay pahalı bir hobi ve/ya meme açmak üzerine kurulu. Hayır, ikisi de yanlış. Göz önünde olan kısmı öyle olabilir ama bunu eğlence için yapıyoruz, değil mi? Evde olan malzemelerden de çok güzel işler çıkıyor, kutulardan, vileda sopalarından ve alüminyum folyodan muhteşem bir çekiç yapan bir arkadaşım var. Kendini sergileme üstüne olmayan ama çok güzel kostümler de var. Çoğu şeyde olduğu gibi sınır burada da sadece yaratıcılık! (Buraya gökkuşağı geliyor.)

Eğer bu konuda yazmaya devam edersem bilindik ve iyi Türk cosplayerları da paylaşacağım ama şimdilik kimseye karışmadan biraz kendi işlerimi göstereyim. Çünkü benden daha iyi çok fazla insan var ve hangi birini paylaşayım bilemiyorum.

Özetle kılığına ve ruhuna girmek istediğiniz herhangi bir karakteri canlandırmak son derece keyifli olabiliyor. Yaratıcılığınızı kullanarak muhteşem işler ortaya çıkartabilirsiniz. Eğer sizde cosplay ile ilgileniyorsanız Internet’te sayısız örneğe ulaşabilir ve buradan yola çıkarak kendi kostümlerinizi yapabilirsiniz. Sonrası ise eğlence!

Aşağıda LoL TBF 2014’te yapılmış Türk Cosplay’lerinden örnekler de görebilirsiniz.

 

 

Görüntülenmeler:
13
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Oyun Haberleri