Boğaziçi Üniversitesi ve Galatasaray Spor Kulübü Teknopark Kuruyor! Boğaziçi Üniversitesi ve Galatasaray Spor Kulübü Teknopark Kuruyor!
Boğaziçi Üniversitesi ve Galatasaray Spor Kulübü arasında “Spor İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi” kurulmasını öngören protokol imzalandı. Boğaziçi Üniversitesi ve Galatasaray Spor Kulübü Teknopark Kuruyor!

Boğaziçi Üniversitesi ve Galatasaray Spor Kulübü işbirliğiyle “Spor İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi” kurulmasını öngören protokol, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan tarafından imzalandı.

Dünyada ilk defa bir spor kulübü Teknopark kuruyor

İmza töreninde bir konuşma yapan Mustafa Cengiz, iki yıldır üzerinde çalıştıkları Teknopark projesinin aynı zamanda dünyada ilk olduğunu belirtti. Cengiz, küresel bazda ilk defa bir spor kulübünün Teknopark projesine girdiğini vurguladı. Bunu Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte gerçekleştiriyor olmaktan büyük gurur duyduklarını da ekledi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ise Teknopark’a e-spor alanındaki yatırımların iyi bir fırsat olacağını kaydetti. Özkan, e-sporun oyun platformları geliştirmekten ibaret olmadığını, simülasyonlardan, yapay zekâya ileri teknolojileri ve uygulama alanlarını içerdiğini ekledi.

Teknoparkın, öncelikle Galatasaray Spor Kulübü’nün Mecidiyeköy binasında, ardından Seyrantepe’de kurulması planlanan spor salonunun bu amaçla tasarlanan bölümlerinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Kurulacak Teknopark’ın öncelikli olarak, spor ve teknolojinin birbirine temas ettiği her alanda teknoloji geliştirecek şirketleri ve girişimcileri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Ağırlığın ise tüm dünyada büyük bir hızla gelişmekte olan e-sporda olacağı belirtildi. Seyrantepe Spor Salonu’nda yer alacak olan e-spor merkezi ile bu teknoparkın, e-sporun oyuncu ve izleyicilerini üretici ve dağıtıcılarla bir araya getirmesi planlanıyor. Ayrıca Teknopark öncelikli olarak sporcu giysileri, spor ekipmanları, sporcu gıdaları-içecekleri, spor analizi, sporda yapay zekâ uygulamaları, spor yayıncılığı gibi diğer alanlara da eğilecek.

Gaming in Turkey Kuveyt’te Ofis Açacak!