Kategoriler

Herkesin unuttuğu iyi oyunlar Vol.2 – 5 Adet oyun tavsiyesi

Unutulan ama şimdi bile hakkını fazlasıyla veren oyunları sizlere getirdik.

 

Call of Juarez Gunslinger
Call of juarez serisi aslında birçok oyuncunun ucundan kıyısından değdiği, kimisinin ilk oyun kimisinin ikinci oyunla tanıştığı ve – ya çok sevip ya da direkt nefret ettiği tuhaf bir seriydi. Lakin serinin son çıkan oyunu gunslinger; beklentilerin üzerinde bir iş çıkartarak hemen hemen herkesin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Gerek dokusu gerek hikayesi gerekse de grafik yapısıyla ilk oyunlardan farklı görünen Gunslinger’ın, eğlenceli hikaye anlatımı ve vuruş hissiyatı, en çok aklıma kazınan özellikleri oldu diyebilirim.

Doom 3
Şimdi tamam Doom genel olarak çok popüler bir marka hatta son zamanlarda bırakın unutulmayı herkesi yeni oyunları ile pc veya konsolu başına kitlemeyi de başardı. Ancak tüm doom serisi içerisinde en farklı dokuya sahip ve şahsen benim de serinin favorisi olarak gördüğüm doom 3 biraz köşeye atıldı gibi… Ancak Doom 3’ün kafamda ki yerini sağlamlaştıran bir diğer detay oyun tarihinin en tuhaf yılı olan 2004 yılında çıkmış olması da diyebiliriz.

Need for Speed Shift 2 Unleashed
Öncelikle şunu söylemek istiyorum, ben gerçek hayatta araba sürmekten çok keyif alan biriyimdir. Araç sürmenin olduğu oyunları da bu yüzden seviyorum fakat en az sevdiğim tür herhalde pistlerde yarışmaktır. Çünkü kendimi özdeşleştirebileceğim unsurlar pek yer almaz bu oyunlarda. Her şey fazla ezberedir ve ekstra yetenek yerine daha çok doğru zaman da doğru hamleyi yapmaktan ibaretmiş gibi gelir. Zaten modifikasyon, araç satın almak filan da pek olmaz bu tip oyunlarda. Ayrıca araç seçenekleri de genelde sokakta karşılaşabileceğimiz türden araçlar değildir. Ancak Shift serisi ilk Grid oyunu ile birlikte benim için bambaşka yere sahiptirler. Grid başka bir videonun konusu ancak ben, Shift ve halen daha kendini oynatabilecek mekaniksel ve grafiksel alt yapıya da sahip olduğu için özellikle serinin ikinci oyunu Shift 2’den bahsetmek istiyorum.

Star Wars Racer
Bu da aslında bir yarış oyunu ama burada kullandığımız araçların hız limitleri saatte minimum 600 kilometre olan yıldız savaşları bölüm 1 filminin meşhur pod araçları…
Bölüm 1 gizli tehlike filminde küçük Anakin’in gezegeni tatoonie’de oldukça popüler olan bu yarış türünü vaktiyle Lucasart firması oyunlaştırmaya karar vermiş ve ortaya hiçte fena bir yapım çıkmamıştı. Ancak ne hikmetse bir tane adam gibi insan evladının dikkatini çekmemiş olacak ki, görece daha başarısız ve yalnızca konsollara çıkan ikinci oyunu haricinde bir daha ne ses ne seda duymadık Star Wars Racer oyunundan. İkinci oyun konsol oyunu olduğu için vaktiyle emulatör kullanıp bir bakmışlığım var ancak ilk oyunun yerini tutabilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünmüyorum bu yüzden ikinci oyunu bir kenara bırakırsak, ilk oyunun yine yeri bende başkadır.

Spider-Man The Movie
Bu oyunu aranızda daha önce oynayan var mı bilmiyorum ancak film oyunlarının genellikle kötü olduğu bir ortamda adeta altın gibi parlamayı başarmış ve yine bu başarısı ödüllendirilmek yerine cezalandırılan bir başka çocukluk anısından yani Spider-Man The Movie Game’den bahsedeceğim…