CES 2015: Mercedes-Benz’den Fütüristik At Arabası F015 ‘Luxury in Motion’ CES 2015: Mercedes-Benz’den Fütüristik At Arabası F015 ‘Luxury in Motion’
Gelecekte sahip olacağımız otomobiller kendi kendini idare eden akıllı araçlar olacak şüphesiz. Bu nedendendir ki farklı firmalar, bu amaç uğruna çeşitli modellerini ve konsept... CES 2015: Mercedes-Benz’den Fütüristik At Arabası F015 ‘Luxury in Motion’

Gelecekte sahip olacağımız otomobiller kendi kendini idare eden akıllı araçlar olacak şüphesiz. Bu nedendendir ki farklı firmalar, bu amaç uğruna çeşitli modellerini ve konsept çalışmalarını sergiliyorlar zaman zaman. Son olarak karşımıza çıkan konsept araç ise Mercedes-Benz F015 ‘Luxury in Motion‘.

CES 2015‘te Mercedes-Benz’in başındaki isim olan Dr. Dieter Zetsche (Dr. Z) tarafından tanıtılan araç hem çok şık; hem de gelecekten pek çok iz taşıyor. Mercedes-Benz, bu aracı fütüristik bir at arabasına benzetiyor. İç koltuklarda yolcular karşılıklı oturup muhabbet ederken araç, belirtilen varış noktasına kendi kendine varıyor. Elbette sürücü dilediği zaman kontrolü de eline alabiliyor.

Dr. Z’nin tıpkı bir at gibi ne yöne gideceğini bildiğini belirttiği araç, gümüş renkli karbon fiber gövdesi ve rengi değiştirilebilen ön LED’leriyle mükemmel bir tasarıma sahip. Bu LED’ler, aracın manuel modda mı; yoksa otomatik modda mı sürüldüğünü belirtiyor. Özellikle yayalar için önemli bir tedbir; tabi standart hâle getirilir ve yayalar da konudan haberdar edilirlerse. Ancak Mercedes-Benz elbette işi şansa bırakmamış ve güvenlik artıran yığınla sensör eklemişler araca. Sonuçta araç içerisindekiler kadar, dışarıdaki insanların da güvenliği önemli.

Araç içi sıcaklığın ayarlanması da otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor; ya da kullanıcılar, cep telefonları üzerinden bu ayarı yapabiliyorlar. Dokunmatik ekranlar aracın her yerinde ve tüm ayarların kolaylıkla yapılmasını sağlıyorlar. Tüm bunların yanı sıra araç kendini park edebiliyor ve sahibini cep telefonuyla bulabiliyor. Mercedes-Benz F015 ‘Luxury in Motion’, bu özellikleriyle de sadık bir at gibi hizmet ediyor sahibine.

Bu aracı ne zaman yollarda göreceğiz? Bilinmiyor elbette. Ancak otomobil, Mercedes-Benz’in ve sektörün geleceğinin bir yansıması; ve bu bile, tek başına bizi heyecanlandırmak için yeter de artar.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.