Chromebook’lara Android Desteği Geliyor Chromebook’lara Android Desteği Geliyor
Google, Chromebook’lara Google Play Store’u yerleştirmek ve Android uygulamalarına destek vermelerini sağlamak için çalışıyor. Chromebook’lara Android Desteği Geliyor

Chromebook cihazlara Google Play Store’u yerleştirmek ve ek olarak, Android uygulamalarına destek sağlamaları, hala oldukça ender rastlanan bir durum. Ancak bu yıldan başlayarak Google, verdikleri desteği arttırmak istiyor.

Firma bugün, 2017’den itibaren çıkış yapacak tüm Chromebook’ların Android uygulamalarını destekleyeceğini duyurdu. Bu oldukça iyi bir haber. Doğrusunu söylemek gerekirse bu, atılacak sonraki adım için oldukça mantıklı bir karar.

Şimdilik, yalnızca seçilen belli Chromebook’lar Android uygulamalarını destekliyor. Bu durum Chromebook Flip’i, ASUS’un Chromebook R11’ini ve Google’ın kendi Pixel 2’si gibi cihazları kapsıyor.

Bu liste yıl içerisinde, Google’ın varolan Chromebook’lardan Android desteği ekleyeceğini belirteceği cihazları paylaştıkça, genişlemeye devam edecek.

Liste, Google’ın Chromium Projesi adlı sitelerinde geçen yaz yayımlanan listeyle tıpatıp aynı. Listede Chromebook’ların yanı sıra birkaç Chromebox ve Chromebase de yer alıyor. Bu cihazlar oldukça geniş üretici firma listesini barındırıyor. ASUS, Acer, Lenovo gibi firmalar diğerlerinden daha çok ön planda olsa da, listede Dell, Samsung, Toshiba’yı da görüyoruz.

Google, eğer Chromebook’lar için en iyi deneyime sahip olmak istiyorsanız, listede adı geçen ürünlerden birini satın almanızı öneriyor. Google, aynı zamanda listede adı geçmeyen modellerin de zaman geçtikçe yeni özellikler kazanacağının güvencesi de veriyor. Ancak bu yenilikler arasında Android uygulamaları için destek projesi yer almayacak.

Consumer Electronic Show’da yapılan açıklamalar sayesinde, 2017 ve sonrasında çıkacak olan Android uygulama destekli birkaç Chromebook hakkında fikirler de var. 2017’nin en ilginç Chromebook’larından olacak Chromebook Plus ile beraber duyurulan Samsung’un Chromebook Pro’su, bir STYLUS olacağını belirtiyor. Bahsettiğimiz cihazların ilki Chromebook Plus olacak. Chromebook Pro’nun ilkbahardaki çıkışından önce Şubat’ta piyasaya sürülecek.

Beware The Slenderman Belgeseli Yayınlanıyor