Cooler Master’dean Pi Case 40 Kasa ve Yazılım Tanıtımı Cooler Master’dean Pi Case 40 Kasa ve Yazılım Tanıtımı
(Haber Bülteni) Cooler Master, Avrupa ve ABD pazarına birinci sınıf Raspberry Pi 4 kasası olan Pi Case 40’ı ve Pi Tool yazılımını duyurdu. Pi... Cooler Master’dean Pi Case 40 Kasa ve Yazılım Tanıtımı

(Haber Bülteni)

Cooler Master, Avrupa ve ABD pazarına birinci sınıf Raspberry Pi 4 kasası olan Pi Case 40’ı ve Pi Tool yazılımını duyurdu. Pi Case 40, Cooler Master’ın 2. başarılı kickstarter kampanyası olmayı başararak başlangıçtaki hedefin %3500’üne 1 saatten kısa bir sürede ulaştı. Cooler Master, destekçileri sayesinde Pi Case 40 ve Raspberry Pi 4 için özel yazılım olan açık kaynak kodlu Pi Tool’u da geliştirdi. Pi Tool kullanıcıların Raspberry sıcaklıklarını, Pi Case 40 kontrol tuşunu kontrol etmelerini ve hız aşırtma yapabilmelerine olanak sağlıyor.

Pi Case 40

Pi Case 40, Raspberry Pi profesyonelleri için uzun ömürlü birinci sınıf bir muhafaza sağlıyor. Raspberry Pi monte edildiğinde Pi Case ile birlikte sistem daha yüksek saat hızlarına fana ihtiyaç duymadan ulaşabiliyor. Özel termal tasarımı sayesinde Pi Case 40, aktif soğutmaya sahip rakiplerinin performans seviyesine pasif soğutma ile ulaşabiliyor. Kasa içeriğine dahili olarak gelen bir 90 derece bağlantı adaptörü sayesinde daha estetik ve güvenli bağlantılar yapılabiliyor.

Yeni kasa, Raspberry Pi’nin güç kaynağını çıkartmaya gerek kalmadan açıp kapatmanızı sağlayan güç tuşu ile geliyor. Bu güç düğmesi Pi Tool ile yapılacak basit bir kod değişikliği ile farklı bir eylem için yapılandırılabiliyor.

Pi Case 40, GPIO bağlantılarını 90 derece döndürmeye olanak tanıyan bir aparat ile birlikte geliyor ve kasanın yan kapağından bu portlara kolayca erişilebiliyor. Aynı zamanda kullanılmadığında güvenlik amaçlı kapalı tutulmasını sağlayan kauçuk bir kapağa sahip. Bu kapak kabloların dışarı yönlendirilmesini sağlayan bir açıklığa da sahip. Pi Case 40’ın alüminyum yapısı, Raspberry Pi’nin fan gerektirmeden serin ve performanslı çalışmasını sağlıyor. İçerisinde yer alan pasif soğutma bloğu daha yüksek GPU ve CPU frekanslarına izin veriyor.

Kutu içeriğine dahili olarak gelen 4 VESA/Duvar monte aparatı ile Raspberry Pi yapınızı istediğiniz alana veya monitöre monte edebiliyorsunuz. Pi Case 40’ın kompakt ve sağlam yapısı, hareket halinde kullanımda Raspberry sisteminizi darbelerden, küçük sıvı sıçramalarından ve tozdan koruyor.

Pi Tool

Pi Tool, Pi Case 40 için resmi tasarlanmış bir yardımcı yazılım programı. Bu program kullanıcıların önceden ayarlanmış hız aşırtma profillerine erişmesine olanak tanıyor. Pi Tool ayrıca sistem değerlerinin izlenmesini ve kasada bulunan düğmeye özel işlevler atanmasını sağlıyor.

Pi Tool, Raspberry Pi OS üzerine kurulabiliyor ve tamamen açık kaynak kodlu. Kullanıcı işlevleri özelleştirebiliyor ve uygulayabiliyor.

Firma, Raspberry Pi Case 40 kasanın, çok yakın bir zamanda Türkiye’de stoklarda olacağını duyurdu.

 

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.