Devolver’dan Mike Wilson Geliştiricilerin İş Yükünden Memnun Değil Devolver’dan Mike Wilson Geliştiricilerin İş Yükünden Memnun Değil
Devolver Digital'in ortak kurucusu Mike Wilson'dan oyun geliştiricilerinin iş yüküne dair çarpıcı açıklamalar geldi. Devolver’dan Mike Wilson Geliştiricilerin İş Yükünden Memnun Değil

Devolver Digital’in ortak kurucusu Mike Wilson’dan oyun geliştiricilerinin iş yüküne dair çarpıcı açıklamalar geldi.

GamesIndustry’nin haberine göre, Wilson geçtiğimiz günlerde düzenlenen Reboot Develop etkinliğinde oyun sektöründeki çalışma koşullarına ve iş yüküne dair bazı açıklamalarda bulundu. Wilson’a göre oyun stüdyoları zaman zaman çalışanlarını çok fazla zorluyor. Özellikle bir oyunun resmi çıkışına kalan son dönemde (crunch) stüdyo çalışanlarının iş yükü hep tartışılan bir konu olmuştu oyun sektöründe. Wilson da bu tür durumların ‘utanç verici’ olduğunu söylüyor ve geliştiricilerin ailevi ilişkileriyle akıl sağlıklarını bile etkilediğini belirtiyor.

Wilson’a göre crunch döneminde yaşanan sorunlar yeni değil ve özellikle son 20 yılda sektörün kazandırdığı paralara bakılırsa gerçekten ‘kirli bir sır’ gibi. Wilson sektörde sendikalaşmanın olmadığına da vurgu yapıyor ve bu nedenle belki de stüdyoların yayıncılarını ‘kızdırmak’ istemediğinden dolayı çalışanlarına yüklendiğini söylüyor. Üstelik bu durum AAA oyun geliştiricilerine has değil anlaşılan; bağımsız geliştiricilerde de benzeri sorunlar görülebiliyor.

Wilson bizzat dört geliştiricinin aşırı iş yükü sonucu psikolojik sıkıntılar ve stres sebebiyle hastaneye kaldırıldığına da şahit olmuş. Bunların arasında Hotline Miami’nin arkasındaki ikili Jonatan Söderström ve Dennis Wedin bile varmış.

Böyle ne kadar devam eder bilinmez ancak durum Wilson’ın ifade ettiği kadar kötüyse çok gitmeyeceğini tahmin edebiliriz. Ancak bu şikayetlerin bizzat bir oyun yayıncısından gelmesi ise gerçekten umut verici bir hareket.

Serious Sam 4: Planet Badass Duyuruldu!