Kategoriler

ASUS, 3. Nesil Ryzen Threadripper’ları Destekleyen Anakartlarını Duyurdu!

ASUS, 3. nesil AMD Ryzen Threadripper işlemcileri destekleyen yeni TRX40 anakart serisini duyurdu. Ayrıntılar haberimizde.

ASUS, 3. nesil AMD Ryzen Threadripper işlemcileri destekleyen yeni TRX40 anakart serisini duyurdu.

ROG Zenith II Extreme, ROG Strix TRX40-E Gaming ve Prime TRX40-Pro, AMD’nin 3. nesil Ryzen Threadripper işlemcileri için birçok iyileştirme ve yeni özellik içeriyor.

TRX40 yonga seti ile bir araya gelen 3. nesil Threadripper işlemciler, üst seviye masaüstü modellerine ilk kez PCI Express 4.0 teknolojisi sağlıyor. Böylece toplam 64 PCIe 4.0 veri yoluyla bant genişliğini iki katına çıkararak daha hızlı bir altyapı getiriyor. ASUS TRX40 serisindeki her PCIe ve M.2 yuvası, PCIe 4.0 bağlantısına sahip.

TRX40 serisi, üst seviye kullanıcılar için 256 GB’a kadar sekiz yuvada, dört kanal desteği sunuyor. 3. nesil Threadripper işlemciler, bir önceki nesilde yer alan ECC bellek desteğini de devam ettiriyor. Böylece PC toplayan kullanıcılar, güçlendirilmiş 3200 MHz stok RAM hızına ulaşabiliyor. Diğer yandan Republic of Gamers (ROG) Zenith II Extreme’deki özel OptiMem III teknolojisi de ekstra güç sağlıyor.

ROG Zenith II Extreme

ROG Zenith II Extreme, 3. nesil Threadripper işlemcilerin çekirdek ve bellek saat hızlarının sınırlarını zorlamak isteyen profesyonel kullanıcılar ve oyunseverler için ideal.

Anakart, endüstriyel düzeyde güç ve oyuncu dostu hız arasında denge kuracak şekilde tasarlanmış durumda. Zenith II Extreme, birden fazla bölgeye sahip Aura RGB LED aydınlatma açıldığında bir gösteri merkezine dönüşüyor. I/O korumasının üstünde yer alan dekoratif panel, holografik Infinity Lighting motifi içeriyor. Tam renk LiveDash OLED ekran ise POST kodlarını, önemli sistem bilgilerini veya özel grafikleri gösterebiliyor. Alüminyum ROG Armor kartın ön kısmını büyük ölçüde kaplarken, metal arka plaka ise kartı büyük soğutma blokları ve genişleme kartlarının ağırlığına karşı destekliyor.

16 güç aşamalı VRM tasarımına sahip olan Zenith II Extreme, ileri seviyedeki hız aşırtma denemelerinin üstesinden gelebiliyor. Zenith II Extrem’nin ana VRM soğutma bloğu iki yarı pasif fan kullanıyor. Bu fanlar, sadece alttaki bileşenlerin sıcaklığı 60ºC’ye ulaştığı zaman çalışmaya başlıyor. Ana VRM soğutma bloğu ve giriş çıkış korumasının altındaki yardımcı soğutma bloğuna bir ısı borusu eşlik ediyor. Yonga seti soğutma bloğunun altında yer alan bir diğer fan ise ısıyı ana M.2 yuvaları ve TRX40 silikonundan uzaklaştırıyor ve hava akışıyla SoC VRM’in bellek hızı aşırtma sırasında serin kalmasına yardımcı oluyor. Bu fanların her biri Fan Xpert 4 tarafından kontrol edilebiliyor.

gamescom 2019: ASUS ROG, En Yeni Oyuncu Ürünlerini Tanıttı

PCIe 4.0 yolu

Zenith II Extreme’in beş M.2 yuvasının her biri dört adede kadar PCIe 4.0 yolu kullanıyor ve üç yuva doğrudan kart üzerinde yer alıyor. İki yuva ise özel DIMM.2 modülünde bulunuyor. anakart, hard diskler için ise sekiz adet SATA portu sunuyor.

Zenith II Extreme, üç adet ağ arayüzü sunuyor. Intel I211-AT Gigabit Ethernet kontrolcüsü işleri halletmeye yeterli olsa da Aquantia AQC-107 10GbE kontrolcüsü terabaytlarca büyüklükteki aktarımların da hızla tamamlanmasını sağlıyor. Zenith II Exteme, Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5 desteği de sunuyor.

USB hızındaki tüm yenilikler de Zenith II Extreme’de yer alıyor. Arka panelde 10 Gbps işlem hacmine sahip yedi adet USB 3.2 Gen 2 girişi yer alıyor. Ayrıca kartta 20 Gbps bant genişliğine sahip USB 3.2 Gen 2×2 Type-C bağlantısı da bulunuyor. Ön panelde bir çift USB 3.2 Gen 2, dört adet USB 3.2 Gen 1 girişi ve üç adet de USB 2.0 başlığı yer alıyor.

Zenith II Extreme, ESS Sabre 32-bit DAC ile SupremeFX S1220 codec destekliyor. Anakartın ses paketindeki diğer özelliklerden biri de DTS Sound Unbound desteği.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ROG Strix TRX40-E Gaming, yüksek özelleştirme seçenekleri, zarif desenleri ve 1.3 inç LiveDash OLED ekran ile standart ATX biçimine sığdırıyor. M.2 soğutma bloğu ve ses devresi korumalarına uzanan açılı tasarımı sayesinde çoğu kısmı kapalı bir yapıya sahip olan anakart, bu sayede RGB LED aydınlatma da sunuyor.

Bu yeni Strix anakart, en yüksek hız aşırtmalarda bile soğutma bloğunun üstünde yer alan iki yarı pasif fanla serinletilen 16 aşamalı VRM ile işlemciyi besleyebiliyor. ProCool II güç bağlantıları ve sağlam pinler, Threadripper’ın çok sayıdaki çekirdeğine istikrarlı güç iletimi sağlıyor ve bağlantıların kendilerini de yük altındayken bile serin tutuyor.

Kart ayrıca, depolama aygıtları ve çevre birimleri için de birçok farklı seçenek sunuyor. Her biri dörder PCIe 4.0 veri yoluna bağlı olan üç adet M.2 soketi ve sekiz SATA girişi kartın kenarını süslüyor. Arka kısımda ise 10 Gbps bant genişliğine sahip, biri Type-C türünde sekiz USB 3.2 Gen 2 girişi yer alıyor. Bunlara ek olarak dört adet de USB 2.0 Type-A girişi bulunuyor. Strix TRX40-E Gaming, standart fan başlıklarına ek olarak hem AIO hem de özel döngülere sahip soğutma sistemleri için özel başlıklar sunuyor.

ASUS, EPYC 7002 İşlemciler İçin Sunucu ve Sunucu Anakartlarını Duyurdu

Yeni kart, üç adet de ağ kontrolcüsü içeriyor. Kartta Intel AX200 Wi-Fi 6 adaptörü ve Bluetooth 5 bağlantısına ek olarak, 2.5 Gbps Realtek Ethernet kontrolcüsü ve Intel I211-AT Gigabit Ethernet kontrolcüsü yer alıyor. Strix TRX40-E Gaming, ses deneyimi içinse SupremeFX S1220 ses codec’i ve DTS Sound Unbound desteği sunuyor.

ASUS Prime TRX40-Pro

Prime TRX40-Pro, video kurgulama ve 3D render alma gibi çok sayıda çekirdeğe sahip işlemcilerden yararlanan yaratıcı iş yükleriyle çalışan profesyonel kullanıcılar ve bilgisayar tutkunları için altyapı sunuyor.

Kartın sade tasarımına katkıda bulunan fırçalanmış alüminyum VRM soğutma bloğu, ısıyı 16 aşamalı güç dağıtımı alt sisteminden uzaklaştırıyor. Güç dağıtım sistemi, Infineon TDA21462 entegre güç aşamaları ile birinci sınıf bobinler ve bileşenlerden oluşuyor. Kartta yer alan tüm genişleme yuvaları, yüksek performanslı PCIe 4.0 ile geliyor: üç adet PCIe x16 ASUS SafeSlot, x16/x16/x16 yapılandırmasında çalışacak şekilde kartın ana bölümünde yer alıyor.

Prime TRX40-Pro, PCIe 4.0 x4 bant genişliğine ayarlı üç adet M.2 yuvası içeriyor. Çok büyük video dosyalarıyla çalışan içerik üreticiler, kurgu sırasında devasa giriş çıkış bant genişliği ve kesintisiz video oynatma elde etmek için birden fazla NVM Express (NVMe) aygıtıyla RAID dizisi oluşturabiliyor. Bu yuvalardan ikisi özel bir soğutma bloğunun altında yer aldığından ağır iş yükleri altında SSD performansının düşmesi önlenmiş oluyor. Üçüncü M.2 yuvası ise, SSD’yi dikey yerleştirerek CPU soketi etrafındaki hava akışından yararlanmayı sağlıyor.

Arka paneldeki USB girişleri arasında hızlı harici depolama, ses arayüzleri, özel video kurgulama kumandaları ve diğer aygıtlarla 10 Gbps’ye kadar bağlantı sağlayan üç adet USB 3.2 Gen 2 Type-A girişi ve bir adet ters çevrilebilir USB 3.2 Gen 2 Type-C girişi yer alıyor.

Prime TRX40-Pro ayrıca Fan Xpert 4 aracıyla kontrol edilebilen bir fan ve sıvı soğutma başlığı seti de sunuyor. Wi-Fi modulü eklemek isteyenler için kartta E-key M.2 2230 soketi de yer alıyor. Kablolu bağlantılar ise Intel I211-AT çipten destek alan Gigabit Ethernet girişiyle sağlanıyor.

Realtek S1220 ses codec’i, EMI koruması ve sol ve sağ kanallarda ayrı PCB katmanları, yüksek ses kalitesi sunuyor. DTS X:Ultra desteği de mevcut kulaklıklar ve hoparlörler için 3D çevresel ses deneyimi sağlıyor.

ASUS, Üç Yeni X299 Anakart Tanıttı

Görüntülenmeler:
38
İlgili Kategoriler
Anakart · Donanım · Haber · Masaüstü · PC