Kategoriler

Dünyanın En Küçük Matkabını Yazdılar!

Bizim buralara pek uğramasa da, 3B yazıcıların dünyadaki popülaritesi artmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 3B yazıcılardan çıkan çalışan otomobiller, kullanıcı tasarımı Gameboy‘lar, silahlar, şu ve şunun gibi farklı farklı lezzetler, kolyeler, ıvırlar, zıvırlar gördük. Ancak bu kadar ilginç bir ürün, daha önce karşımıza çıkmamıştı: Bir matkaptan; dünyanın en küçük matkabından bahsediyoruz!

CAD ile tasarlanan bu küçümen, Ultimaker 2 3B yazıcıyla hayata geçirilmiş. Bunun için 0.25mm’lik başlık kullanan tasarımcı Lance Abernathy, önemli olan şeyin sabır olduğunu söylüyor. Sadece 0.04mm’lik bir katman kalınlığı olan matkap kasasının basılması, tam 25 dakika sürmüş.

Minik bir elektrikli motora sahip olan matkap, gücünü de ufak bir kulaklık pilinden alıyor. Yani hem küçük, hem elektrikli, hem de kablosuz bir cihaz bu. Elbette pratikte pek bir işe yuarayacağı söylenemez; ancak bu boyutta çalışan bir matkap yapmak, gerçekten heyecan verici bir şey.

Abernathy matkabının (isim uydurdum -Mert) boyutları şu şekilde: 17 x 13 x 7.5mm. Kullanılan delici iğnenin çapının da 0.5 mm olduğu söyleniyor. Matkap, son hâline 3 saat gibi bir sürede getirilmiş.

Ne kadar konuşursak konuşalım, videosunun yerini tutmaz. O nedenle sizleri, ürünün videosuyla başbaşa bırakıyoruz!

Görüntülenmeler:
9
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber