Kategoriler

Elon Musk 258 MİLYAR Dolarlık Dava İle Karşı Karşıya!

Elon Musk

Mars hayalleri, tartışma yaratan twitleri ve elektrikli araba üreticisi Tesla’nın yüzü olmasıyla tanıdığımız Elon Musk bu sefer dolandırıcılık ve şantaj üzerinden para gaspı suçlamalarıyla gündemde. Kendisi, dogecoin üzerinden piramid şeması düzenlemek üzerinden 258 Milyarlık dava ile karşı karşıya.

Keith Johnson isimli şahıs tarafından açılan piramid şeması ile dolandırıcılık ve para gaspı davası New York Eyaleti Adalet sistemi tarafından işleme konuldu. Dava dosyasında Elon Musk aidiyetindeki SpaceX ve Tesla’nın mal varlıklarını illegal bir şekilde kullanarak kripto para Doge coin üzerinde manipülasyon yapıldığı iddia edildi.  Bloomberg haberine göre dava Elon Musk’ın şahsını ve iki şirketini kapsıyor. 

Doge Coin geçtiğimiz yılın mayıs ayında Elon Musk tarafından atılan bir dizi twit ile değer kazanmıştı. Sadece bir ay içerisinde 22 centten 74’e yükselip dalgalanarak inen kripto para piyasanın dikkatini üzerine toplamıştı. Çoğu kripto paranın aksine Doge Coin 4chan isimli mesaj forumu kullanıcıları tarafından şaka amaçlı ortaya çıkmış işlevsiz bir olgu. Etherium ve benzerleri gibi üzerinden herhangi bir servis gerçekleşmiyor. Ancak Elon’un internet meme’lerine balıklama dalışı sonrasında odağına alarak meşhur ettiğini söylemek pek yanlış sayılmaz. Herhangi bir şekilde ciddi bir kurumdan bağımsız olması Doge Coin fiyatını piyasanın insafına bırakılmış olduğu anlamına geliyor. Ve Johnson’ın şikayeti ise tam da bunun üzerine kurulu.

Johnson, Musk tarafından yapılan spekülatif söylemler sonucunda 86 milyar dolar zararını tazminat olarak talep ediyor. Bunun yanında yasa tarafından gerekli gösterilen iki katı tutarında ek ceza eklenince davanın ederi 258 milyarı buluyor. Bu 128 milyar doların neredeyse  iki katı!

Halihazırda Twitter’ı satın almasıyla zaten gündemde olan Musk bir de bu dava ile uzun süre dillerden düşmeyecek gibi. Kötü şöhretiyle tanınmış milyarderimiz için üzücü bir başka konu ise hukuk ile ilişkisi bulunan yorumcular tarafından durumun kendisi için pek de parlak gözükmediği…

Görüntülenmeler:
10
İlgili etiketler:
· · · · · ·
İlgili Kategoriler
Haber