Elon Musk: “Sürücülü Araçlar, Gelecekte Yasaklanabilir!” Elon Musk: “Sürücülü Araçlar, Gelecekte Yasaklanabilir!”
“Şu anda dünya üzerinde yaşamını sürdüren en büyük mucit kimdir?” sorusunun cevabı olarak “Elon Musk” dense pek kimse şaşırmaz sanıyoruz; zira Musk’ın yaptıkları ve... Elon Musk: “Sürücülü Araçlar, Gelecekte Yasaklanabilir!”

“Şu anda dünya üzerinde yaşamını sürdüren en büyük mucit kimdir?” sorusunun cevabı olarak “Elon Musk” dense pek kimse şaşırmaz sanıyoruz; zira Musk’ın yaptıkları ve yapacakları, gerçekten inanılmaz şeyler. Mesela?

Hayata geçirdiği ve geçirmeye çalıştığı pek çok zamanın ötesinde projeye sahip Elon Musk. Tesla’nın kurucusu ve CEO’su olan Musk, bunların yanı sıra SpaceX’in de kurucusu, CEO’su ve CTO’su. PayPal’un da kurucu ortağı olan ABD’li Musk’ın, Hyperloop ismini verdiği son projesi de çok tartışılmış; SpaceX kapsamında kuracağı ve dünyanın her yerinden ulaşılabilen ucuz internet bağlantısı sağlayacak olan uydu ağı da epey ses getirmişti. Musk, bu projeyi Greg Wyler’la birlikte gerçekleştireceğini doğrulamıştı. “Hey maşallah be.” dediğinizi duyar gibiyim. Eh, haklısınız.

Şimdi gelelim haberimizin asıl nedenine… Elon Musk, gelecekte kullanacağımız otomobiller hakkında ne düşünüyor? Görülen o ki Tesla CEO’su, bu konuda oldukça net: “Gelecekte, insanların araç kullanmasını -çok tehlikeli olduğı gerekçesiyle- yasaklayabilirler.” Elon Musk, sürücülü araçlara yapılabilecek olan bu tür bir yasağın çok çok uzun bir süre sonra değil, yakında gerçekleşebileceğinin de altını çiziyor. Musk’a göre şu an için en büyük problem, sürücüsüz araçların mükemmel çalışmaları için gerekli olan donanım ve yazılım işbirliğinin kurulması. Bunun için de yeterince zaman olduğu söylenebilir; zira teknoloji, artık ışık hızıyla ilerliyor biliyorsunuz.

Musk, sözlerine şöyle devam ediyor: “Otonom araçlar, insanların çok uzun süredir bekledikleri güvenlik seviyelerini sunacak.” Bu araçların hack’lenmelere karşı savunmasız olacağı söylentilerine de şu şekilde cevap veriyor mucit: “Bu araçların içerisinde direksiyon simidi, gaz, pedal vs. de bulunacak. Böylelikle araç kullanıcısı, ters bir durum olduğunda kontrolü ele alabilecek.” CEO, şu anda elektrikli araçlar konusunda akla gelen ilk isimlerden biri olan Tesla’nın, gelecekte de sürücüsüz araçlarda isim yapacağını ve bir numara olacağını da söylemeden edememiş. Elbette Tesla bu yolda yalnız değil; firmanın önünde Audi, BMW, Mercedes, Google ve (belki de) Apple gibi rakipleri olacak.

Ne olursa olsun gelecek, bu konuda oldukça renkli görünüyor. Bekleyip göreceğiz. Şimdiye kadar gördüğümüz en şık sürücüsüz araç olan Mercedes F 015 Luxury in Motion‘ın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.