Elon Musk’ın Siber-Maymunu Bilgisayar Oynayacak Elon Musk’ın Siber-Maymunu Bilgisayar Oynayacak
(Haber Bülteni) Milyarder ve bir çok bilim tabanlı şirketi olan Elon Musk, şirketlerinden birinde bir maymunun beynine bir cihaz yerleştirildiğini ve bu maymunun başka... Elon Musk’ın Siber-Maymunu Bilgisayar Oynayacak

(Haber Bülteni)

Milyarder ve bir çok bilim tabanlı şirketi olan Elon Musk, şirketlerinden birinde bir maymunun beynine bir cihaz yerleştirildiğini ve bu maymunun başka bir siber-maymun ile “mind-pong” oynamasını umut ettiğini açıkladı.

Clubhouse uygulamasında açılan özel bir sohbet sırasında da, bu konuya değindiği ileri sürülen Elon Musk, sahip olduğu Neuralink şirketinde “kafatasında küçük kablolardan oluşan kablosuz bir implanta sahip bir maymun” olduğunu çıtlattı.

Neuralink, teknoloji araştırmaları için daha önce iki domuzu denek olarak kullanırken şimdi ise maymunları kullanıyor. Şirketin nihai hedefi bir beyin-bilgisayar arayüzü yaratmak. Şu anki çalışmaların çoğu ise beyin ve omurilik hasarı olan insanları tedavi etmeye odaklanmış durumda. Bu testlerin bir parçası olarak, Elon Musk maymunun kendi aklını kullanarak video oyunları oynayabilmesini sağlamak istiyor. Daha da ötesi iki maymun kendi aralarında  “mind-pong” oynayabilir mi sorusunun cevabını almaya çalışıyor. Maymunun beynine yerleştirilen cihaz, yaklaşık 1000 adet nöronu gözlemleyebilecek kapasiteye sahip 3000’den fazla elektrod bulunduruyor.

Bu açıklamalardan sonra bir çok hayvan hakları savunucusu grup doğal olarak endişelerini dile getirmeye başladı. Ancak Elon Musk “Implantın nerede olduğunu görmeniz mümkün değil ve o mutlu bir maymun” şeklinde bir açıklama yaparak konuya olan hassasiyet seviyesini belli etti.Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.