Kategoriler

En Fazla Parayı Hangi MMO Oyunu Kazanıyor?

En Fazla Parayı Hangi MMO Oyunu Kazanıyor?

Online oyunlarda kral hala World of Warcraft ama peki diğer MMO oyunları ne kadar kazanıyor?

MMO oyun piyasasında çok uzun zamandır kimin birinci olduğu değil, kimin ikinci veya üçüncü olduğu konuşuluyor. Eğer bu liste için en önemli kriter kazanılan para ise, aşağıdaki liste bize ilginç bilgiler veriyor. Araştırma firması SuperData, geçen senenin en çok gelir getiren MMO oyunlarını listelemiş.

World of Warcraft 1 milyar Dolar ile tabii ki en tepedeki yerini hala koruyor. İkinci sırada dev Güney Kore firması NCSoft’un Lineage isimli MMO oyunu var. Lineage’ın 1998 yılında açılması ve bugüne kadar ilk 10 sırada yer alması müthiş bir başarı. NCSoft demişken, firmanın listede bir değil dört oyunu var: Lineage, Aion, Blade and Soul ve Lineage 2. Yine bir Güney Kore oyunu olan ve son zamanalrda kendinden çok bahsettiren TERA üçüncü ve büyük ümitlerle yol çıkıp ilk senesinde hayal kırıklığı ile karşılaşan SWTOR da dördüncü sırada.

Raporda bahsedilen bir başka rakam de üyelik sayıları. Bu oyunların toplam üyelikleri 2010 yılında 30.6 milyon oyuncu iken, şimdi 23.4 milyon oyuncuya düşmüş durumda. Online oyun stüdyoları bu inişi ücretsiz modele geçme, bedava içerikler ve oyun genişletmeleri ile engellemeye çalışıyorlar. Ayrıca oyun içi satınalma yöntemi de işe yarıyor. SuperData’ya göre MMO oyunlarında oyun içi satınalmadan kazanılan para, toplam gelirde son beş yılda %14 oranından %27 oranına yükselmiş.

1. World of Warcraft (1,041 milyon Dolar)
2. Lineage (253 milyon Dolar)
3. TERA: Online (236 milyon Dolar)
4. Star Wars: The Old Republic (165 milyon Dolar)
5. Lord of the Rings Online (104 milyon Dolar)
6. EVE Online (93 milyon Dolar)
7. Aion (88 milyon Dolar)
8. Blade and Soul (65 milyon Dolar)
8. Lineage 2 (45 milyon Dolar)
10 RIFT (36 milyon Dolar)

Görüntülenmeler:
10
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Haber · Oyun Haberleri