Evde İnternet Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler Çok Basit! Evde İnternet Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler Çok Basit!
İnternet artık herkes için bir ihtiyaç. Hemen her eve internet girdiği gibi internete erişim yaşı da giderek düşüyor. Evde İnternet Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler Çok Basit!

İnternet ve ona bağlanabilmek için WiFi, artık herkes için bir ihtiyaç. Hemen her eve internet girdiği gibi internete erişim yaşı da giderek düşüyor. Hatta henüz yürüyüp konuşamayan çocuklar bile ellerine verilen tablet ya da akıllı telefonlarla ilk internet deneyimlerini yaşıyorlar. Ancak sanal ortam ve güvensiz WiFi bağlantıları çeşitli tehlikelere sahip. Özellikle son yıllarda çocukları ölüme kadar sürükleyen oyun ve uygulamalar ve yol açtıkları kötü haberler giderek artıyor. Bu nedenle WiFi ağının ve bağlı cihazların güvenliği daha da önemli hale geldi.

Misafir Ağı

Evde güvenli internet ve aile bireylerinin internet erişimlerinin düzenlenmesi ve kontrolü için yapılabilecekler aslında çok basit. Dünya WiFi çözümleri pazarının güçlü üreticisi TP-Link, ağın güvenliği için mutlaka yeni nesil, güçlü güvenlik özelliklerine sahip ürünlerin kullanılması gerektiğini belirtiyor. İşletim sistemi güncellemelerinin düzenli yapılmasını ve mutlaka güçlü bir WiFi şifresi oluşturulmasını da öneriyor. Ülkemizde çok yaygın olan ortak ağ kullanımının, güvenlik açısından çok riskli olduğunu ve ailelerin bundan kaçınmasını salık veriyor. TP-Link yetkilileri, eve gelen misafirlerle WiFi şifresinin paylaşılması ve farklı cihazların ağa dahil edilmesinin de olumsuz sonuçlar getirebileceğini söylüyor. Böyle durumlar için ‘Misafir Ağı’ özelliğinden yararlanılmasını öneriyorlar. TP-Link’in şu anda satılan hemen her modem ve yönlendiricisinde (router) bulunan ‘Misafir Ağı’ özelliği ile aileler evlerine gelen misafirler için ayrı bir ağ oluşturabilirler. Böylece misafirler, ev ağındaki cihazlara erişemezler ve ailenin WiFi şifresini öğrenmezler. Bu özelliği etkin kılmak ve ayarlarını yapmak da çok basit. Özellikle yeni nesil tüm TP-Link modellerinin desteklediği Android ve iOS uygulaması olan Tether ile akıllı telefonlarda Misafir Ağı’nı etkin hale getirip şifre belirlemek ve bu ağa bağlı cihazları görmek son derece kolay.      

Ebeveyn Denetimi

Ailelerin en önemli sorunu olan çocukların sanal dünyada güvenliği konusunda da ağ cihazları ile yapılabilecek şeyler var. TP-Link yetkilileri, bu konuda en önemli şeyin çocukların eğitimi olduğunu belirtiyor. Eğitim ve aile bireylerinin bilinçlerinin artırılmasının yanı sıra modem/router’larda yer alan Ebeveyn Denetimi özelliğinden ailelerin mutlaka bilgi sahibi olması ve bu özelliği kullanmalarını da öneriyorlar. Aynı Misafir Ağı özelliğinde olduğu gibi Ebeveyn Denetimi’nin kullanılması da Tether uygulaması üzerinden basitçe yapılabiliyor. TP-Link yetkilileri, ağa bağlı tüm cihazların bağlantı saatlerinden ağda kalacakları süreye kadar pek çok kısıtlama ve denetimin bu özellik ile mümkün olduğunu söylüyorlar. Örneğin çocuğun bilgisayarından ya da tablet/telefonunda –ağa bağlı iken- bazı web sitelerine erişmesi tamamen engellenebilir. Hangi saatlerde internete bağlanabileceği belirlenebilir.

TP-Link’in ağ ürünlerini akıllı telefonlardan yönetmeyi sağlayan Tether uygulaması ile hem tüm bu düzenlemeleri yapmak hem de anlık olarak ağa bağlı cihazları görmek mümkün oluyor. Böylece anne-babalar örneğin ders çalışma saatinde çocuğun bilgisayarından internete bağlı olduğunu görebiliyor ve erişimini engelleyebiliyor.

Ayrıca TP-Link’in Deco modellerinde çok gelişmiş güvenlik özelliklerini barındıran ve Trend Micro antivirüs yazılımı da dahil olan HomeCare paketi yer alıyor. Deco kullanıcıları, gelişmiş firewall donanımlarında bulunan ‘kategori bazlı web sitesi engelleme’ dahil bazı uygulamaları ve siteleri engelleme imkanına sahip. Ayrıca zaman sınırı belirleme, yaş filtreleri kullanılan kullanıcı profilleri atama gibi kontrol ve sınırlamalar da yapabiliyorlar.

İnternet günümüz yaşamında olmazsa olmaz. Çocukların da internete erişmesi gerekiyor ancak olumsuz içeriklerden, tehlikeli site ve uygulamalardan uzak durmaları çok önemli. Ailelerin hem bu konuda çocuklarını sürekli eğitmeleri ve uyararak bilinç oluşturmaları, hem de bu içeriklere çocukların erişimini engellemek için modem ve yönlendiricilerdeki özellikleri, denetimleri kullanmaları öneriliyor.

TP-Link’ten Yeni Yönlendirici: TL-WR941HP