EVGA ACX3.0 Soğutmalı Ekran Kartlarını Aşırı Isınma EVGA ACX3.0 Soğutmalı Ekran Kartlarını Aşırı Isınma
Özellikle EVGA GTX 1080 ve 1070 kartlarında yaşanan VRM ısınma sorunu, ciddi hasarlara sebep olacak boyutlarda. Detayları haberimizde. EVGA ACX3.0 Soğutmalı Ekran Kartlarını Aşırı Isınma

Hafta içerisinde EVGA GTX 1080 ve 1070 ekran kartlarına dair aşırı ısınma haberleri internette geziniyordu. Özellikle EVGA FTW ve SC kartlarında yaşanan VRM (gerilim regülasyon modülü) ısınma sorunu, ciddi hasarlara sebep olacak boyutlardaydı.

fragtist-evga-1080-1070-isinma

Firma öncelikle suçu, ekran kartlarını FurMark Benchmark testiyle deneyen kullanıcılara attı. Sonrasında ise ısınma problemi yaşayan kullanıcılara istek üzerine ücretsiz olarak termal pad’ler yollamaya başladı. Söylenildiği üzere, EVGA firması maliyeti düşürme amaçlı VRM bölgesine üretim esnasında bu termal pad’leri koymamayı seçmişti.

Yaklaşık 11 saat önce firma, konu hakkında bir açıklama yaptı. İlgilenen kullanıcılara ücretsiz olarak termal pad yollamaya devam eden firma ayrıca yeni bir VBIOS güncellemesi de getirdi. Bu güncellemeyle beraber ekran kartı fan hızının yeterli soğutmayı sağlamak üzere ayarlandığını iddia eden firma kullanıcılara bu güncellemeyi tavsiye ediyor.

fragtist-evga-1080-1070-isinma-1

Firmanın ürettiği bazı modellerde aşırı ısınma sorunu olduğu söyleniyordu fakat düşünüldüğünden fazla ekran kartı bu soruna sahip olabilir. Yaptığı açıklamada firma ACX3.0 soğutma sistemine sahip kartların bir listesini de yayınladı ve sadece “Founder’s Edition, Blower type, HYBRID ve HYDRO COPPER” kartlarının bu güncellemeye ihtiyaç duymayacağını söyledi.

VBIOS ve termal pad desteği için uygun kartları yukarıdaki tabloda görebilirsiniz. EVGA aşırı ısınmadan ötürü zarar gören ekran kartlarının garantisinin hala geçerli olduğunun sözünü de verdi.

Intel Masaüstü Kaby Lake İşlemcilerini Gözler Önüne Serdiİhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.