Kategoriler

Facebook, Spotify ve Google Vergi ile Tanışıyor!

Türkiye’de internet tabanlı hizmet sunan yerli şirketlerin yaşadığı rekabet sorunları TELKODER tarafından ortaya konuyordu.

Türkiye’de internet tabanlı hizmet sunan yerli şirketlerin yaşadığı rekabet sorunları dönem dönem TELKODER tarafından ortaya konan rapor ve çözüm önerileriyle gündeme geliyordu. Yerli İnternet Tabanlı Hizmet (ITH) şirketleri yüksek maliyetlerle yatırım yapıp yüksek vergiler ödemek durumunda kalıyordu. Ancak Google, Facebook, YouTube, Spotify, Skype, WhatsApp, Dropbox gibi şirketler ülkemizde vergi ödemeden milyarlarca lira gelir elde edebiliyordu.

Bu doğrultuda TELKODER yabancılardan alınmayan, sadece yerli şirketler tarafından sunulan hizmetlerden alınan vergilerde adaletin sağlanmasını savunuyordu. Gelinen noktada 7 Aralık 2019 Cumartesi günlü Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı yeni yasa ile gündemimize yüzde 7,5 oranında bir dijital hizmet vergisi girdi. Ülkemizde verdikleri hizmetlerden büyük gelir elde eden küresel ITH şirketleri de Türkiye’de kurulmuş, tam mükellefiyeti bulunan bir şirketleri olmasa dahi vergi verecekler.

Düzenleme ile getirilen önemli bir uygulama da vergi yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından erişimin engellenecek olması.

Rekabet Kurumu İsttelkom’a “Dur” Dedi!

Görüntülenmeler:
8
İlgili etiketler:
· ·
İlgili Kategoriler
Haber