Kategoriler

Far Cry 4 (PC) İncelemesi

Hangi Far Cry oyununun incelemesini yazarsam yazayım klavye başına oturduğuma aklıma ilk gelen şarkı The Dead Kennedys grubunun Holiday in Cambodia şarkısı oluyor.

Özellikle de şarkının nakarat kısmı çok etkileyici. O ilk satır dile dolanıveriyor.

Far Cry 3 gerçekten tam bir cehemmen tatiliydi. Far Cry 4’te işler biraz daha değişiyor. En azından tatile gitmediğimizin farkındayız. Annemizin ölmeden önceki son dilediğini gerçekleştirmek için Kyrat’a doğru yola çıkıyoruz. Ama yolda başımıza gelen olaylar ve sonrası bizi “yoldan çıkartıyor”. Aslına bakarsanız oyunun hikaye kurgusu kelimenin tam anlamıyla dandik. Kyrat’ın diktatörü Pagan Min’e karşı savaşa başladığımızda bu kadar kısa sürede silah kullanmaktan, çalıda saklanıp adam gırtlaklamaya kadar bir çok işi bir profesyonel asker edasıyla nasıl gerçekleştirebildiğimizi hiç sorgulamayalım. O kısımlar Far Cry 3’teki gibi daha düzgün bir kurguyla oturtulmamış ama olsun işte eğlenceli deyip geçelim.

Far Cry 4’te soylu bir amacımız var. Her ne kadar ülkeye annemizin küllerini serpmek için gelsek de diktatöre karşı koyan Golden Path örgütünü kuran kişinin oğlu olduğunu öğrenmemiz çok zaman almıyor. Hikaye bu ya, biz de madem buradayız insanlara yardım edelim deyip işe koyuluyoruz.

Eğer yeni haritayı, ülkeyi ve sanat yönetimini bir yana bırakırsak oyunun bundan sonrası aslında Far Cry 3 versiyon 1.2 diyebiliriz. Far Cry 4’ün tek kişilik kısmı, oynanış esasları olarak Far Cry 3’ün hatalarından arındırılmış ve sıkıcı kısmının çıkartılmış hali. Sıkıcı demişken hala o anlamsız üst arama, ot kesme ve deri soyma animasyonlarının uzun sürelerine katlanmak zorundayız. Ama en azından artık ot kestikten sonra şırıngalarımız otomatik olarak yapılıyor.

Eğer bir bölgedeki radyo kulesini ele geçirmişseniz o bölgedeki görev noktasına rahatlıkla gidebliyorsunuz. Bunun için bir araca binip kulenin kapsama alanına girdikten sonra ALT tuşuna basmanız yeterli. Siz müdahale etmedikçe aracınız bir Google arabası gibi otomatik olarak sizi görev bölgesine götürüyor. Yani yolda kaza yapıp bir yerlerden yuvarlanma riskiniz yok. Ama kontrolü istediğiniz zaman ele alabilirsiniz.

Far Cry 4’te başarılı olmanın yollarını bu rehberimizde bulabilirsiniz. Eğer UPlay bağlanmıyorsa ve oyun sık sık çöküyorsa onun çözümü de burada.

Açıkçası oyunun geri kalanı Far Cry 3’ün aynısı. Gene üslere saldırıp ele geçirmeye, radyo kulelerini kendi tarafımıza geçirip haritayı açmaya ve hayvanları öldürüp kendimize çeşitli çantalar ve silah kılıfları yapmaya devam ediyoruz. Burada oyuna eklenen minik helikopterden de bahsetmek istiyorum. Oyunda uçuş elbisesi (wings suit) ve paraşütü saymazsak gerçekten uçmamızı sağlayacak tek şey bu tek kişilik helikopter. Co-Op modunda helikoptere bir de arkadaşımızı alabiliyoruz ve bu sayede haritada kolayca ve hızlı bir şekilde hareket edebiliyoruz. Rehberde bahsettiğim numarayı uygularsanız bu helikopterin avantajını tam olarak kullanabilirsiniz.

farcry_110x110

1 2 3

Görüntülenmeler:
23
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Haber · İncelemeler · Oyun İnceleme · PC · Playstore