Fiber İnternet Altyapısı 40 Gigabit’e Çıkıyor Fiber İnternet Altyapısı 40 Gigabit’e Çıkıyor
Türk Telekom, Nokia’nın NG-PON2 teknolojisi ile mevcut fiber altyapısının veri taşıma hızını, Türkiye’de olarak 40 Gigabit’e çıkarıyor. Fiber İnternet Altyapısı 40 Gigabit’e Çıkıyor

Türk Telekom, Nokia’nın NG-PON2 teknolojisi ile mevcut fiber altyapısının veri taşıma hızını, Türkiye’de ilk kez simetrik olarak 40 Gigabit’e çıkarıyor.

Türk Telekom Türkiye’de tek fiber üzerinden iki kullanıcıya aynı anda hem indirme hem de yükleme yönünde ayrı ayrı 20 Gbps, toplamda ise 40Gbps hıza en gelişmiş fiber teknolojisi olan NGPON2 ile ulaşan operatör oldu.

Yeni dalga boyları ekleyerek fiber kablo içindeki bant genişliği kapasitesini artıran bu teknoloji, aynı anda yüksek hızlı hizmet alabilecek kullanıcı sayısını artırarak Türk Telekom’un fiber altyapısının gücünü 40’a katlıyor. Türk Telekom, GPON şebekesinde dünyayla eş zamanlı olarak NGPON2, (diğer adıyla TWDM PON) denemelerini Teknoloji Merkezi’nde yapıyor. NGPON2 ile tek fiber lifinden simetrik olarak 40 Gbps’e (iki yön toplamında 80 Gbps) hıza ulaşılabiliyor.

-Basın bülteniCeyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.