Firefox Saldırı Altında Firefox Saldırı Altında
Siber saldırıların hedefinde bu kez dünyanın en çok kullanılan tarayıcılardan biri olan Mozilla Firefox vardı. Firefox Saldırı Altında

Siber saldırıların hedefinde bu kez dünyanın en çok kullanılan tarayıcılardan biri olan Mozilla Firefox vardı. Firefox’daki bir açığı tespit eden saldırganlar, bir ‘sıfırıncı gün saldırısı‘ ile kullanıcıların verilerine ulaşmayı hedefledi.

Mozilla, dünyanın önde gelen internet tarayıcılarından biri olan Firefox’a gömülü bir PDF görüntüleyiciden kaynaklanan güvenlik açığını tamir etmek adına Ağustos ayı içinde güvenlik güncellemesi yayınladı. Söz konusu güvenlik açığı, tarayıcıya saldıran hackerlerın JavaScriptleri uzaktan çalıştırmasına izin veriyor. Bu da saldırganların, hedef dosyaları yerel makinede okumanın yanı sıra uzak bir sunucuya yüklemelerine imkan tanıyor.

ESET, açığı hedef alan saldırıyı – saldırının yeni nitelik ve tarzda olması nedeniyle – Zero Day Attack yani sıfırıncı gün saldırısı olarak tanımlarken, saldırıya neden olan şüpheli komutları JS/Exploit.CVE-2015-4495 olaraketiketledi. Analizler, hem Windows ve Linux hem de OS X sistemlerine karşı saldırı yapıldığını ortaya koyuyor.

ESET’in zararlı yazılım değerlendirme sistemi ESET Live Grid’e göre, açığa odaklanan hackerler, bilgisayar kullanıcılarının hassas verilerini hedef aldılar. Veriler, tespit edilen şüpheli komutların olası kimlik metin dosyası, parola bilgileri, geçmiş bilgisi ve uzaktan erişim yapılandırma yazılımları gibi dosyaları hedef aldığını gösteriyor. Öte yandan, bu saldırıya ilişkin kötü amaçlı komut barındıran üç sunucunun da Ukrayna’da bulunduğu tespit edildi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı Siber Suçlar ile Mücadele Bölümü de bunu doğruladı.

Söz konusu açığın, son kullanıcıları nasıl veya ne oranda etkilediğine ilişkin henüz bir veri yok. Ancak ESET, Firefox kullanıcılarının tarayıcılarını 39.0.3 versiyonuna güncellemelerini tavsiye ediyor. Ayrıca Firefox’ın iç PDF okuyucusu da, pdfjs.disabledayarları true olarak değiştirilerek devre dışı bırakılabilir.

-Basın BülteniCeyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.