Kategoriler

Gamescom 2014 Özel: Microsoft Konferansında Yaşananlar

microsoft, gamescom, xbox

Gamescom’un basına özel başladığı ilk gününde, ilk konferans da Microsoft’tan geldi.

E3 2014’e göre gayet küçük ve samimi bir salonda konferansı düzenleyen Microsoft, konferans başlar başlamaz tek bir kelime bile etemeden Assassin’s Creed: Unity’nin yeni fragmanını yayınladı. 28 Ekim’de çıkacak olan oyunun grafikleri serinin bir önceki oyunlarına göre çok daha gelişmiş duruyor. Co-op modunun da bulunacağı Assassin’s Creed: Unity, sadece yeni nesil konsollar ve PC için çıkışını gerçekleştirecek.

2014 Dünya kupasını Almanya’nın kazanmasıyla birlikte ülkede FIFA 15’e gösterilen ilgi de artmış durumda. Türkiye liginin de bulunacağı Fifa 15’i tanıtımına emekli olan Danimarka’lı oyuncu Peter Schmeichel eşlik etti. Ultimate Team özelliği ile oyuncuların istedikleri futbolcuları toplayıp kendi rüya takımlarını oluşturabilecekleri konferans sırasında konuşulan tek özellik oldu. Konferanstaki ilk paket duyurusu da FIFA 15 ile birlikte geldi. FIFA 15 ile birlikte Xbox One’ın bulunacağı paket, 399 Euro’dan satışa sunulacak.

Microsoft’un bağımsız geliştiricilere özel sunduğu ID@Xbox isimli sisteminin meyvelerini toplamaya başladığını da bu konferansta açıklamış oldu. Birçok bağımsız oyunun Xbox One’a geleceğini duyuran Microsoft, Space Engineers, Super Hot, The Escapists, Smite ve Below oyunlarından kısa gösterimler de yaptı.

Geçtiğimiz gün kendisine özel konferansı olan Call of Duty: Advanced Warfare de Microsoft’un bugünkü konferansında yer aldı. Geçtiğimiz günkü konferansta oyunun sadece çoklu oyunculu özellikleri hakkında açıklamalar yapan Sledgehammer Games, bugün ise oyunun tek kişilik hikâyesinden kısa bir parça gösterdi. 2050’lerde geçen bu oyunda gösterilen bölüm San Francisco’nun meşhur Golden Gate Köprüsü’nde geçiyordu. Ayrıca konferanstaki ikinci paket duyurusunu da yapan Microsoft, CoD yapıştırmalı Xbox One, kulaklık ve Call of Duty: Advanced Warfare paketini 499 Dolar’dan satacağını açıkladı.

Microsoft, bu sene klasik serilerle birlikte yeni oyunları da Xbox’a özel olarak getirtmeye devam ediyor. Evolve ile özel içeriklere başlayan Microsoft, oyunun betasının Ocak ayında başlayacağını ve 10 Şubat’ta da çıkışını gerçekleştireceğini duyurmadan önce oyun içerisinden kısa bir oynanış videosu da gösterdi. Xbox One’a özel olarak çıkacak oyunlardan biri ise The Rise of Tomb Raider olacak. 2015 yılının sonbahar aylarında çıkacak olan bu oyun, yapımcıların açıklamasına göre oyunculara görsel şölen yaşatacak.

Xbox One’ın lansmanında gösterilen ve sonrasında kendisinden hiç bir bilgi alamadığımız Quantum Break de Microsoft’un Gamescom koferansında yer aldı. Dünya üzerinde yapılan çeşitli çalışmaların yanlış sonuç üretmesi ile belirli aralıklarla yaşanan zamanın durması sorunundan sadece karakterimiz Jack’in etkilenmemesi ile birlikte kendisinde bulunan zamanı bükebilme özelliği sayesinde gayet eğlenceli bir oynanışla karşı karşıya olacağız. Grafikleriyle ve hikâyesiyle kendisinden çokça konuşturacak olan bu oyun, Alan Wake’in yapımcısı Remedy tarafından geliştirilmekte. Yayınlanan oynanış videosu da kendisine gösterilen ilgiyi arttırdı.

Lionhead Studios’un Xbox’a özel olarak geliştirdiği Fable Legends’dan da bir video geldi. Serinin eski oyunlarından farklı bir türde, yani tower defense türünde olacak olan Fable Legends’da kahramanlar Albion’u koruyacakken, kötüler de Albion’u yıkmaya çalışacak. İki tarafı da oynayabilecek olan oyuncular, kahraman yönetirken üç boyutlu, kötü tarafı yönetirken ise izometrik kamera açısıyla oynayacak. Oyunun betasının 16 Ekim’de başlayacağını açıklayan Lionhead, çıkış tarihi hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

Fizik kurallarının çok önemli olduğu ilginç bir oyun ise Screamride oldu. Konferansta en çok beğenilen oyunlar arasında yer almayı başaran Screamride’da deneklerimizi korkutacak Roller Coaster’lar inşa edip çığlıklarıyla puanlar toplayacağız. Fakat unutmayın ki fizik kuralları bu oyunda çok önemli, deneklerinizin raydan çıkıp fırlamalarını istemezsiniz, değil mi?

Xbox’a özel olarak geliştirilen yarış oyunu Forza serisinin arcade ve simülasyon türünün dengeli bir şekilde harmanlanmış hali olan Forza Horizon 2 de 30 Eylül’de oynanabilir olacak. Driveclub ve The Crew gibi arkadaşlarınızla beraber internet üzerinden oynayabileceğiniz Forza Horizon 2, arkadaşlarınız çevrimiçi olmasa bile onlarla oynamanızı sağlayacak. Güney Avrupa’da geçecek olan oyunun haritası da gerçekçi bir şekilde yansıtıldığından, yarışlardan ziyade bol bol gezmek isteyeceksiniz.

Moon Studios’un Unity oyun motoruyla geliştirdiği ve kabaca “Rayman’e benzeyen” şeklinde tanımlayabileceğimiz Ori and the Blind Forest ise aksiyon ve heyecanıyla nefes kesici bir oyun deneyimi yaşatacak. Kısa bir oynanış videosu ardından E3 2014’te gördüğümüz Sunset Overdrive’dan da kısa bir video geldi. Oyun içerisindeki bir bilim adamının yaptığı araştırmaları ve şehirde yaşananları anlatan bu videodan sonra üçüncü paket duyurusu da yapılmış oldu. Beyaz Xbox One ile birlikte oyun içi bazı içerikler ve oyunun kendisinden oluşan paketi 399 Euro’dan satışa sunacak. Oyunun çıkış tarihi ise 28 Ekim olarak duyuruldu.

Konferansta tanıtılan son oyun ise özellikle Xbox hayranlarının severek oynadığı Halo oldu. Xbox ve Windows’da Halo Channel isimli kendi kanalının olacağını duyuran 343 Industries, bu kanal üzerinde Halo’nun dizisi Halo: Nightfall’un izlenebileceğini ve oyun içerisinde elde ettiğiniz başarılar ile özel içeriklere de ulaşılabileceğini açıladı. Ayrıca E3 konferansında duyurduğu, Halo 1-4 oyunların bulunacağı paketi de gösteren 343 Industries, eski ve yeni grafikler arasında tek bir tuşla geçiş yapılabileceğini gösterdi. Yeni kaplamalarla birlikte 60 FPS’de çalışan oyun, nostalji yapmak isteyenler için eski grafiklerle de oynanabilecek. 11 Kasım’da çıkacak olan bu paket ile birlikte Halo 5: Guardians hakkında da konuşan 343 Industries, oyun içerisinden bir video gösterdi.

Tıpkı PlayStation’da olduğu gibi ön-sipariş ve ön-indirme özelliklerinin de geleceğini duyuran Microsoft, konferansı bu duyurusuyla bitirdi. Bir sonraki konferans saat 20:00’de Sony konferansı olacak.