Kategoriler

Geliştiriciler Silikon Vadisi’nde BattleHack Finali İçin Yarıştı

Geliştiricilerin yeteneklerini yarıştırdıkları BattleHack’in ABD’deki dünya finalini AirHop uygulamasıyla Tel Aviv ekibi Socializr kazandı. Türkiye’den katılan Lords of Kebap ekibinin geliştirdiği uygulama ise toplumsal sorunlara odaklanıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Hackaton” BattleHack sonuçlandı! Ödeme sistemleri sektörünün ve e-ticaretin lider ismi PayPal’ın gerçekleştirdiği ve finalinde İstanbul da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki 14 şehirden geliştiricilerin mücadele ettiği BattleHack 2014’ün galibi Tel Aviv ekibi oldu.

PayPal’ın genel merkezinin bulunduğu ABD’nin San Jose kentinde 15 ve 16 Kasım tarihlerinde gerçekleşen dünya finalinde, yarışmacılar Viking Baltası ve 100 bin dolarlık büyük ödül için hünerlerini sergiledi.

Yarışmada, 24 saat içinde sosyal mesaj içeren uygulamalar geliştirmeleri istenen ekipler, kalite, fikirlerinin özgünlüğü, sunum ve zaman kullanımı gibi kriterlere göre değerlendirildi. Tel Aviv’den katılan Shai Mishali ve Pavel Kaminsky’nin geliştirdiği, internet bağlantısı olmaksızın CrowdSource üzerinden ileti ve e-posta göndererek arama yapmayı amaçlayan uygulama, jürinin en beğendiği uygulama oldu. İsrailli geliştiricilerin AirHop adını verdikleri uygulama, aynı ortamda bulunan kişilerin, internete bağlanamayan kullanıcılar ile wi-fi erişimi yaratarak bağlantılarını paylaşabilmesini amaçlıyor.

İstanbul, Miami, San Francisco, Toronto, Berlin, Chicago, Varşova, Sydney, Boston, Mexico City, Singapur, Moskova ve Londra’dan gelen geliştiricileri geride bırakan Tel Aviv takımı hem Viking Baltası’nı hem de 100 bin dolarlık birincilik ödülünü kazandı. Mücadelede ikincilik ödülü Toronto ekibinin olurken, Boston da üçüncü sıraya yerleşti. Kazanan takımların yanı sıra, Boston, Tel Aviv ve Miami ekipleri jürinin verdiği özel ödüllere layık görüldü.

Türkiye’den katılan Lords of Kebap’ın geliştirdiği, toplumsal sorunların gündeme alınmasını amaçlayan uygulama ise jürinin ve sosyal medya takipçilerinin ilgisini çekti. Uygulamanın sunduğu platform sayesinde katılımcılar yerel yönetimlerle bir araya gelerek yaşadıkları ya da gözlemledikleri sorunları gündeme getirebiliyor. Sorunların çözümü için bu platformda bağış yapılması ve ödenek yaratılması sağlanarak kamusal alanda yaşanan sorunların halkın katılımıyla çözülmesi hedefleniyor. BattleHack’ın Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen Türkiye ayağında, Mert Özcan, Tolgay Dünderay, Ahmet Turgut Katı ve Alan Sarp Yılmaz’dan oluşan Lords of Kebap, Piggy Bank adlı uygulamayla dünya finalinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanmıştı.

Görüntülenmeler:
9
İlgili Kategoriler
Haber