Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar
Android One Google’ın Android One programı da, özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların kolayca alabilecekleri (100$’ın altında örneğin) cep telefonları üreterek Android’i... Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar

Android One
Google’ın Android One programı da, özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların kolayca alabilecekleri (100$’ın altında örneğin) cep telefonları üreterek Android’i tüm dünyaya yaymayı hedefliyor. Bunun için Google, Karbonn ve Spice gibi kimi tep telefonu üreticileriyle masaya oturmuş bile. Bu telefonlar, kullanıcıların daha iyi verim alması için çift SIM kart, FM Radyo ve SD Kart yuvalarına da sahip olacak ve saf Android yüklü olarak gelecekler.

Samsung’un Android Wear’lı Yeni Saati: Gear Live
Evet, gelen tüm bilgiler doğruymuş arkadaşlar. Samsung, Android Wear’lı saatini geliştiriyor ve Google I/O 2014 için hazırlıyormuş. Hatta üzülerek belirtmeliyiz ki Google I/O’ya katılan herkes dilerse Samsung Gear Live, dilerse de LG G Watch alabilecek. Alabilecek derken lafın gelişi, bedavaya. Hatta Moto 360 çıktığında onu da alabilecekler. Biz de burada kuruyup kalacağız… Her neyse, gelelim Gear Live’a ve Android Wear’ın neler yapabildiğine.

Tasarım olarak Gear 2’yi andıran saat üzerinde herhangi bir tuş vesaire bulunmuyor. Hatta donanım açısından da Gear 2’den bir hayli parça aldığı söylenebilir: 1.63”lik Super AMOLED ekranı, 300mAh pili ve 4GB depolama alanına sahip olan saat, kalp hızımızı ölçen sensöre de yer vermiş. Bunlar zaten olmasa olmaz, üzerlerinde fazla durmaya gerek yok o nedenle. Saatin 200$’lık fiyat etiketine sahip olacağını ve 7 Temmuz’da Amazon, Google Play ve Best Buy üzerinden satışa çıkarılacağını belirteyim.

fragtist-google-io-samsung-gear-live

Peki ya Android Wear neler yapabiliyor? Şu haberimizdeki videosundan az çok takip edebilirsiniz. Ettiniz mi? Öncelikle belirtmeliyim ki bu saatler, ses komutlarıyla çalışabiliyor. “Ok, Google!”la başlayan komutlarımızın ardına “Şunu bana hatırlat.”, “Müzik çal.”, “Alarmı saat 7’ye kur.” gibi komutlar verebiliyor, Google üzerinden bir şeyler aratabiliyoruz. Bunun haricinde uçak biletlerimizin QR kodunu direkt saatlerimiz üzerinden okutabiliyor, hava durumunu takip edebiliyor, gelen aramaları cevaplayıp/reddedebiliyor (ve önceden belirlenmiş ret mesajlarını yollayabiliyor), GPS rotaları alabiliyor, Twitter ve Facebook gibi uygulamalardan da bildirim alabiliyor ve gereğini yapabiliyoruz. Bunların yanı sıra yapılacaklar da, üçüncü parti uygulama geliştiricilerinin yaratıcılığına kalmış bir şey.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.