Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar
Wikipedia? Kullanıcılar, Android’deki yeni Wikipedia uygulaması üzerinden diledikleri makaleyi düzenleyebilecekler artık. Bunun haricinde uygulama, kullanım ve tasarım açısından da kendini geliştirmiş. Cardboard: Google’ın Yeni... Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar

Wikipedia?
Kullanıcılar, Android’deki yeni Wikipedia uygulaması üzerinden diledikleri makaleyi düzenleyebilecekler artık. Bunun haricinde uygulama, kullanım ve tasarım açısından da kendini geliştirmiş.

Cardboard: Google’ın Yeni ‘Ucuz’ VR Setiyle Tanışın
Keynote etkinliğinin en ilginç ürünü, muhtemelen Sundar Pichai’nin ellerinde görünen ve etkinlik bittiğinde herkesin birer adet edineceği söylenen bu karton parçasıydı. Bu, “Kendin pişir kendin ye.” tarzı bir VR Seti. Nasıl mı?

Karton üzerindeki tanımlamaları uyguladıktan sonra bir de bakıyorsunuz ki karşınızda bir VR gözlüğü. Ucundaki lastiğin yardımıyla da telefonunuzu iliştiriyorsunuz, oldu mu size sanal gerçeklik? Sitesinden daha detaylı inceleyebileceğiniz proje, telefona NFC ile bağlanıyor ve Google Nexus 4/5, Moto X, Samsung Galaxy S4/S5 ve Samsung Galaxy Nexus gibi telefonları -tam olarak- destekliyor. Uygulamasını indiren kullanıcılar, Google Earth, YouTube ve Photo Sphere’da ilginç ve hoş deneyimler sunduğunu söylüyorlar Cardboard’un.

fragtist-google-io-cardboard

Cardvoard’la Gogole Street View’un falan nasıl olabileceğini düşünüyorum da… Denemek için sabırsızlanıyorum! Peki nerden çıktı bu Cardboard? Ürün, en kısa tabirle Google’ın VR gözlüklerin “o kadar da” pahalı olmaması gerektiğini gösteren deneysel bir çalışma arkadaşlar. Google’a göre evinizdeki pizza kabından bile yapılabilir; ancak pizzanın büyük boy olduğundan emin olun. Firmanın yalancısıyız. (:

Google Play Games’in de, arkadaşlarımıza meydan okumamızı sağlayacak “Quests” gibi yeni özelliklere sahip olduğunu belirteyim.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.