Hex: Shards of Fate İncelemesi Hex: Shards of Fate İncelemesi
Magic the Gathering’in (MtG) ardından geçtiğimiz yıl Blizzard tarafından piyasaya sürülen ücretsiz kart oyunu Hearthstone (HS) ile kart oyunlarının dijital ortamda daha çok rağbet... Hex: Shards of Fate İncelemesi

Magic the Gathering’in (MtG) ardından geçtiğimiz yıl Blizzard tarafından piyasaya sürülen ücretsiz kart oyunu Hearthstone (HS) ile kart oyunlarının dijital ortamda daha çok rağbet görmeye başladı son olarak ise Hex: Shards of Fate de bu furyaya katıldı. Hex’in en büyük özelliği Türkçe içerik ile bizlere sunulması ve çevirisi de gayet başarılı şekilde evrenine uygun, lore’u bozmayan düzgün bir çeviri ile yapılmış.

Oyuna başlarken 4 ırk arasından bir tanesini seçiyoruz ve seçtiğimiz ırka özel olarak önceden hazırlanmış olan 60 kartlık deste ile oynuyoruz. İlk oyunumuz eğitim maçı oluyor. Maça 7 kart ile başlıyoruz dilersek tekrar kart seçebiliyoruz (Mulligan) fakat bu sefer 6 kart çekmenize izin veriyor, ki bu kısım MtG ile benzer olmuş.

Hex bir çok kart oyununda olduğu gibi iki oyuncunun seçtiği şampiyonları arasındaki maçlar üzerinen ilerliyor, kartlarımızı, masaya sürüyor ve karşımızdaki şampiyonun canını sıfıra indirmeye çalışıyoruz. Hex, destede toplam olarak 60 kart bulundurmamıza izin veriyor yine diğer kart oyunlarında olduğu gibi burada da farklı özelliklere sahip kartları oluşturduğumuz destemiz içerisinde bulunduruyoruz. Oyunda kartlarımızı kullanacağımız bir genel kaynak havuzu var ama aynı zamanda elimizdeki bir kart yerine kaynak kartı da kullanabiliyoruz ve o kaynağı kullanacak kartlara sıra geldiğinde, önceden hazırlığımızı yaptığımız için avantaj sağlıyor. Kahramanlarımıza çeşitli ekipmanlar giydirebildiğimiz farklı bir oyun var elimizde.

Yine bir karşılaştırma ile açıklamam gerekirse, HS’de olduğu gibi bir tur tek faz üzerinden dönmüyor oyunda,  bir tur saldırı ve savunma gibi birden çok fazdan oluşuyor, haliyle de HS’de olduğu gibi hızlı turlar göremiyoruz.

hex_pve_arena

Kartlarımız bir çok özelliğe sahip, bir çoğu bana yine MtG’den çok tanıdık geldi. Örneğin uçan yaratık katları gibi. Onları sadece belirli kartlarla durdurabiliyorsunuz tabii ki olay sadece kartlarda bitmiyor, seçtiğimiz kahramanında kişisel özelliği bulunuyor ve bu özelliği zaman zaman doğru olduğunu düşündüğümüz an kullanıp maçın gidişatını değiştirebiliyoruz.

Hex’in en dikkat çekiçi özelliklerinden bir tanesi de oyun içerisinde diğer kart oyunlarında pek alışık olmadığımız bir özellik barındırması. O da açık arttırma bölümü, buradan elimizdeki kartları satabiliyor ya da aradığımız kartları satın alabiliyor olmamız. Oyun burada bize gerçek para ya da oyun içi para kullanma şansı da tanıyor ama bu durum aklınıza “Pay to Win mi olacak?” sorusunu getiriyordur. Tek söyleyebileceğim, “unutmayın bütün Trading Card Game oyunlarının özünde bu olay var zaten”. Örneğin MtG’e de bakarsanız istediğiniz karta sahip olmak, istediğiniz zaman ya para verip paket açmanız ya da para verip özellikle istediğiniz o kartı almanız gerekmekte.

Ayrıca Hex içerisinde bulunan Turnuvalar sekmesini kullanarak mevcut turnuvalara katılabiliyoruz ki bu kısım benim oldukça hoşuma gitti. Sağda – solda turnuva kovalamaktansa, oyun içerisine entegre edilmiş bu sistem ile uygun gördüğümüz turnuvaya katılma şansına sahibiz. Unutmadan da hatırlatayım HEX  dünya çapında 100.000 $ para ödüllü bir turnuva düzenliyor.

Hex içerisinde ayrıca Frost Ring Arena bulunuyor ve bu kısımda arena 4 aşamaya (Tier) ayrılıyor. Rastgele olarak toplam 12 normal ve 4 boss’un da bulunduğu bir arenada, toplam 20 rakibe karşı maç yapıyoruz. 3 kere yenilme hakkımız bulunuyor ve kazandığımız maçlar sonucunda ise ödüller kazanıyoruz. Arenanın en sevdiğim özelliği ise tier’ların toplam 30 normal ve 7 boss’un bulunduğu bir havuzdan rastgele şekilde yaratılıyor olması, bu sebeple tekrar oynama keyfini yaşamamıza olanak sağlıyor.

hex_pve_arena2Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.