HP’den COVID-19 Salgınına Karşı 3D Baskı Çözümleri HP’den COVID-19 Salgınına Karşı 3D Baskı Çözümleri
HP ve küresel dijital üretim topluluğu, COVID-19 salgınına karşı mücadele edebilmek için önemli parçaların basılmasına yardımcı oluyor. HP’den COVID-19 Salgınına Karşı 3D Baskı Çözümleri

Önemli parçaların üretiminin hızlanması için birçok 3D tasarım dosyaları ücretsiz erişime açıldı. HP ve küresel dijital üretim topluluğu, COVID-19 salgınına karşı mücadele edebilmek için önemli parçaların basılmasına yardımcı oluyor.

HP, daha fazla parça üretmek için iş ortakları ve müşterileriyle bir araya geliyor. HP’nin Barcelona, San Diego, Kaliforniya, Vancouver ve Washington’daki 3D Ar-Ge merkezleri, iş ortaklarıyla birlikte çalışarak üretimlerini artırıyor. Endüstriyel üretim için onaylanıp son haline getirilen uygulamalar arasında yüz maskesi, yüz koruyucu, maske ayarlayıcı,  burun arkası sürüntü alıcı, dokunmadan kapı açma aracı ve oksijen makine parçası yer alıyor. HP aynı zamanda birçok ülkede kamu, sağlık ve sektör kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor.

3D basılan parçalar COVID-19 salgınına karşı yardımcı oluyor

HP’nin küresel üretim iş ortakları ağı, 3D basılan parçaların dünyanın her yerinde erişilebilir olmasını sağlıyor.

Epson’un İlk 12 Renkli Geniş Format Fotoğraf Yazıcıları Türkiye’de

Doğrulanan ve üretilen ilk uygulamalar arasında aşağıdakiler yer alıyor:

  • El Değmeden Kapı Açma Aparatı: Kapı kolları; hastanelerde, evlerde, fabrikalarda ve yaşlı bireylerin yaşadığı alanlarda en fazla mikrop bulunan alanlardan birisi oluyor. Bu aparat sayesinde kullanıcılar dirseklerini kullanarak daha kolay ve hijyenik bir şekilde kapıyı açabiliyor.
  • Maske Ayarlayıcı: Birçok hastane çalışanının uzun süre boyunca maske takması gerekiyor. Bu toka, maskelerin konforunu artırmak ve kulak bölgesinde gerçekleşebilen ağrıları gidermek için tasarlandı.
  • Yüz Kalkanı: Yüz kalkanları, en çok ihtiyaç duyulan kişisel koruma ürünlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Kalkanı tutan ve kullanıcının rahat etmesi için belli boyutlarda olması gereken askı aparatları, üretim sürecinde büyük öneme sahip.

Test ve doğrulama sürecinde olan, üretimine yakın zamanda başlanması planlanan uygulamalar arasında da aşağıdakiler yer alıyor:

  • Hava Temizleyici: Solunum maskesi (BVM) için 3D basılmış parçalar, COVID-19 hastaları için kısa zamanlı acil havalandırma çözümü olarak tasarlanıyor. Bu basitleştirilmiş tasarım sayesinde çevik ve daha az karmaşık bir cihaz ortaya çıkıyor ve böylece çok daha hızlı üretilebiliyor ve bir araya getirilebiliyor.
  • FFP3 Yüz Maskeleri: Sağlık görevlileri, COVID-19 hastalarını tedavi ederken etkili ekipmanlara ihtiyaç duyuyor. HP ise hastanelerde kullanılabilecek çeşitli yüz maskelerini doğrularken, bu maskelerin kısa süre içinde erişilebilir olmasını planlıyor.

Birçok parça tasarımına erişilebiliyor

HP ve iş ortakları, karmaşık bir birleştirme süreci gerektirmeyen birçok parçanın doğrulanmış tasarım dosyalarını ücretsiz olarak bu web sitesi üzerinden erişime açtı. COVID-19’a karşı verilen mücadeleye katılmak isteyen 3D tasarımcılar ve yenilikçi kişiler, bu site üzerinden yeni uygulamalara ve fikirlere katkıda bulunabiliyor. Uygulama geliştirmeyle ilgili desteğe ihtiyaç duyan veya parça sipariş etmek isteyen kişiler, taleplerini bu bağlantı üzerinden iletebiliyor.

1 Kilogramdan Hafif HP Elite Dragonfly Türkiye’de