Kategoriler

HTC VIVE Arts’dan Louvre Müzesinde VR Deneyimi!

HTC VIVE Arts, Louvre Müzesi’yle müze tarihinin ilk sanal gerçeklik deneyimi olan Mona Lisa: Camın Ötesi’ni 24 Ekim 2019’da ziyarete açıyor.

HTC VIVE Arts, Louvre Müzesi’yle müze tarihinin ilk sanal gerçeklik deneyimi olan Mona Lisa: Camın Ötesi’ni 24 Ekim 2019 tarihinde ziyarete açıyor.

Kullanıcıyı içine alan yepyeni bir Mona Lisa deneyimi olan Louvre’daki sergi, sanat severlere Leonardo da Vinci’nin en ünlü başyapıtını daha önce hiç görülmemiş bir şekilde izleyebilmeleri için fırsat veriyor. Bu deneyime ayrıca dünyanın herhangi bir yerindeki tüm sanat severler VIVEPORT aracılığıyla erişebilecek.

Yedi dakikalık deneyim

Yedi dakikalık sürükleyici deneyimin başlangıcında kullanıcılar kendilerini Salle des États salonunda buluyor. Kullanıcı ilk başta, tablonun önündeki seyirci kalabalığının arkasında kalıyor.

Kalabalık, tablonun önünden ayrılınca izleyici, aradaki koruyucu cam ve çerçeve olmaksızın, eserle yüz yüze kalacak kadar tablonun yakınına getiriliyor. Seyirci, boya tabakasından görülen ahşap panelin dokusu da dahil olmak üzere bu ünlü yağlı boya tablonun bütün detaylarını ve eserin nasıl restore edildiğini yakından görebiliyor.

Zamanda yolculuk

Sanal gerçeklik deneyimi, hareketli görüntü, ses ve etkileşimli tasarımı birleştirerek ziyaretçileri da Vinci dünyasına tüm derinliğiyle çekiyor. Ayrıca ikonik sanat eserinin kızılötesi taramasının model hakkında neler söyleyebileceği konusunda da bir yaklaşım sunuyor. İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran bu deneyim, sanat eserinin gerçekte nasıl yaratıldığı ve 500 yıldan uzun sürede nasıl bir değişime uğradığı konusunda fikir veriyor. Deneyimin hikayeyle desteklendiği sesli anlatım tarafında ise Mona Lisa hakkındaki bazı efsaneleşen kavramlar saf dışı bırakılıyor.

Gizli kalmış detaylar

Mona Lisa: Camın Ötesi aynı zamanda da Vinci’nin Sfumato tekniğini de izleyicilere sergiliyor. Deneyim ayrıca da Vinci tarafından boyanmış ve modelin arkasında kalan orijinal doğal peyzajda gizli kalmış detayları da ortaya koyuyor.

Deneyimin ev sürümü iOS ve Android’deki mobil VR da dahil olmak üzere önde gelen diğer büyük VR platformlarla birlikte HTC VIVEPORT Infinity’den de erişime sunuldu.

HTC Vive Cosmos Resmi Olarak Türkiye’de!

Görüntülenmeler:
0
İlgili etiketler:
· · · ·
İlgili Kategoriler
Haber · Kültür & Sanat · Virtual Reality