Kategoriler

WD, ilk PCI Express Disklerini Tanıttı!

WD, Computex‘te PCI Express sabit disklerini tanıttı. Piyasaya yeni sürülen Intel 9 serisi yonga setli anakart platformlarında bulunan ve bir tür PCI Express teknolojisi olan yeni SATA Express arabiriminin tanıtıldığı prototip diskler, daha hızlı transfer hızlarına ve düşürülmüş güç tüketimine sahip.

2011 yılında SATA‘nın geleceğini belirlemekten sorumlu SATA-IO grubunun, SATA’yı daha ileri taşımak için PCI Express bilgisayar arayüzüyle karıştırarak kökten değiştirecek yeni bir spesifikasyon hazırladığını duyurduğundan beri üzerinde çalışılan SATA Express arabirimi, dünyanın en popüler bilgisayar veriyolu ile dünyanın en popüler depolama veriyolunu birleştiriyor.

Bu birleşimin getirdiği bir güzellik, eski SATA sürücülerini yeni SATA Express bazlı bilgisayarlara takabilme imkanı. SATA Express’in diğer bir olumlu yanı da, PCI Express Sync hattının yerine genel kablo maliyetini düşüren SRIS (Bağımsız SSC’li Ayrı RefClock) kullanması; bu da kablo bağlantılarının daha düşük maliyetlerle yapılmasını sağlıyor.

WD Depolama Teknolojisi Kıdemli Başkan Yardımcısı Matt Rutledge, konuyla ilgili “WD, SATA teknolojisinin ön planındaydı. Gelecekteki SATA Express Yol Haritasının benimsenmesi için coşkulu bir büyüme görüyoruz. SATA yıllar boyu birçok uygulamada bir standart olarak kalacak. Değişiklik gerektirmeyen, SATA’nın ötesinde bir gelecek hakkında konuşmak isteyen müşterilere gelirsek; WD, geleceği onlarla birlikte planlamaya hazır.” açıklamasında bulundu.

ASUS Anakart İş Birimi ve Masaüstü İş Birimi Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Joe Hsieh, “SATA Express dahili depolamada çığır açan bir arayüzdür. ASUS, SATA Express ana bilgisayar çözümlerinin öncüsü ve önde gelen sağlayıcısı olarak, piyasada heyecan verici yeni aygıtların tanıtıldığını görmekten memnundur. SRIS özellikli SATA Express teknolojisi, SATA Express aygıtlarla daha fazla uyumluluğu sağlayabilmek adına seçkin ASUS 9 serisi anakartların kullanıldığı dikkatli bir mühendisliğin ürünüdür. WD, sabit disk içeren eksiksiz ASUS SATA Express çözümü ASUS standı M0810’da sergilenecek.” açıklamalarında bulunurken, GIGABYTE Anakart İş Birimi Pazarlama Müdürü Colin Brix de, tüm bu açıklamalara şu sözleriyle katkıda bulundu: “Intel 9 serisi yonga setinin piyasaya sürülmesiyle beraber GIGABYTE, en son SATA Express teknolojisini destekleyen birkaç yeni anakartı piyasaya çıkarmanın heyecanını yaşıyor. WD, depolama alanında bir endüstri lideri olarak, SATA Express aygıtların tanıtımını yapan ilk satıcılardan biridir ve GIGABYTE, WD’nin bu en yeni sürücülerinden birini Computex’te tanıtarak, PCI Express tabanlı SATA Express’in eski nesillerden nasıl çok daha hızlı olduğunu müşterilerimize gösterebilecek olmaktan büyük heyecan duyuyor.

WD’den Not: WD’nin demo prototipinde standart AHCI sürücüler kullanılmıştır ve bu ürün bugün desteklenmekte olan, bilinen tüm müşteri işletme sistemi sürümleriyle uyumludur. SATA Express arayüzü Computex’te, WD’nin temel ortaklarına ait sistemlerde tanıtılmış, bu sistemlerin yeni platformlarındaki işletme arayüzü gösterilmiştir. Bu yeni SATA Express altyapısı, müşterilere tek bir ortak veriyolunda SSD’ler, SSHD’ler ve HDD’ler ile çalışma imkanı sağlar.

Görüntülenmeler:
0
İlgili etiketler:
· · · ·
İlgili Kategoriler
Haber