İngilizce Öğrenmek İçin Video Oyun Oynayın İngilizce Öğrenmek İçin Video Oyun Oynayın
Video oyunlarının küresel çapta ortak dili İngilizce. Her ne kadar bazı oyunlar dilimize çevirilse bile çoğu için hala İngilizce bilmek gerekiyor. İşte bu zorluğu... İngilizce Öğrenmek İçin Video Oyun Oynayın

Video oyunlarının küresel çapta ortak dili İngilizce. Her ne kadar bazı oyunlar dilimize çevirilse bile çoğu için hala İngilizce bilmek gerekiyor.

İşte bu zorluğu fırsata çevirmek elinizde. Özellikle de video oyunlarını seven ama ailelerinden eleştiri alan genç arkadaşlar için ilginç bir bilgi. İngilizce video oyunları oynama ile İngilizce’yi daha hızlı öğrenme arasında bir bağlantı olduğu bir araştrma ile kanıtlandı.

İsveç’deki Gothenburg Üniversitesi ve Karlstad Üniversitesi araştırmacılarıın ortak bir projesinde, video oyunları oynayan çocukların, İngilizce dil gelişimlerinde bir fark olup olmadığı incelenmiş. Araştırmada 10-11 yaşlarındaki 76 çocuk örnek alınmış. Bu çocuklara çeşitli testler yapılmış ve bir haftalık özel bir günlük tutmaları istenmiş. Günlükte çocuklara okul dışında İngilizce ile karşılaştıkları her durumu ve yeri rapor etmeleri istenmiş. Tabii bunlara bilgisayar kullanımı, internet gezintileri, sosyal medya ve video oyunları da dahil.

Araştırmada okul dışında da İngilizce kullanan çocukların, dil geliştirme konusundaki motivasyonlarında bir değişiklik olup olmadığı gözlemlenmiş. Tahmin edebileceğiniz gibi araştırmanın sonuçları olumlu. Erkek çocuklar haftada ortalama 11.5 saat video oyunlarına harcıyor ve kız çocuklar ise 5.1 saat harcıyor. Tam tersi olarak kız çocuklar video oyun dışındaki Facebook benzeri sosyal medya gibi diğer İngilizce kullandıkları aktivitelere haftada yaklaşık 11 saat harcarken, erkek çocuklar ise 8 saat civarı harcıyorlar.

İngilizce Öğrenmek İçin Video Oyun Oynayın

Özellikle erkek çocuklardaki İngilizce dil kullanımı artışına bakılınca, devasa online türü oyunlar oynayanlarda bariz bir motivasyon artışı farkedilmiş. Bu da çocukların bu oyunların çoğunu anlayabilmek için, zorunlu olarak İngilizce bilmeleri ve daha fazla öğrenmek istemeleri sonucunu doğuruyor.

Gothenburg Üniversitesi’nden Liss Kerstin Sylvén ve Karlstad Üniversitesi’nden Pia Sundqvist’in ortak hazırladıkları raporu buraya tıklayarak gideceğiniz web sitesinde görebilirsiniz.

Bu arada oyunların sadece İngilizce eğitiminde değil, bilim derslerinde de işe yarayacağının kanıtı bu linkteki haberde.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.