Kategoriler

Internetin En İlginç Tetrisleri

Internetin en ilginç Tetris’leri

Her oyuncunun dönüp dolaşıp yolu Tetris geyiklerine geliyordur diye düşünüyorum. Tetris® ilk başta bir oyunun ismi iken şimdi bir oyun türünün adı oldu, aslında bu oyunun türü “tile-matching puzzle video game” wikipedia’ya göre, yani karo-eşleştirme bulmaca video oyunu gibi bir şey oluyor Türkçesi sanırım.

Ben sizlere bu sefer ilginç Tetris oyunlarını toparlamaya karar verdim. İnsanlar neler yapmış dedirten cinsten Tetris oyunları sizler için burda:

First-Person Tetris (http://firstpersontetris.com/)

Aslında first-person demek biraz beklentileri arttıran bir şey, bu oyunun olayı şu şekilde, normalde blokları çevirirken Tetris’te şimdi bütün ekran dönüyor, bloklar sabit kalıyor, dolayısıyla yön tuşları da sürekli değişiyor gibi bir şey, ben oldukça eğlenceli buldum bu formunu. Tüplü televizyonda oynanıyor havasıyla birlikte benim en sevdiğim Tetris uyarlamalarından biri bu oldu.

Fragtist_FpsTetris_gp1 Fragtist_FpsTetris_gp2

Tetoris (http://gprime.net/game/)

Bu sefer de inanılmaz büyük bir haritada bu oyun, ama gerçekten çok büyük harita, epey büyük. Yani nasıl oynanacak bu oyun anlamış değilim, bir oyunu bitirmek acaba kaç saat sürüyordur. Bir de gözlerimiz şaşı olmasın diye ne yapmalıyız?

Fragtist_Tetoris_gp(Büyük)

Stacked Odds (http://www.rrrrthats5rs.com/games/stacked-odds/ )

Bu oyunun püf noktası da şu şekilde, size inatla ihtiyacınız olan bloğu yollamayıp, ihtiyacınız olmayanları yollaması. Yani o heyecanla beklediğiniz uzun blok bir türlü gelmeyecek, anca ihtiyacınız olmadığı zaman gelecek. Oyunun algoritmasını bu şekilde değiştirmişler. Kolay gelsin.

Fragtist_StackedOdds_gp3 Fragtist_StackedOdds_gp2
Not Tetris 2 ( http://stabyourself.net/nottetris2/ )

Bu oyunun adı üzerinde gerçekten, Tetris değil, bloklar üst üste oturmuyor, döndürmek mümkün değil, duvarlara çarpınca taklalar atmaya başlıyorlar, yani kısaca gerçekten elinizde Tetris blokları olsaydı ve havadan bıraksaydınız, nasıl saçma sapan düşüyorsa bu oyunda da öyle. Ama sol tarafta açık griden siyaha doğru giden bir “belirteç” var, yani o sıradaki blok yoğunluğu belli bir miktara ulaştığında (ki siyah olduğunda demek) o sıra yine normal Tetris’te olduğu gibi yok oluyor. Azıcık iyi haber denilebilir.
Fragtist_NotTetris2_gp3 Fragtist_NotTetris2_gp2

Kowalis (http://meby960.moo.jp/kowalis/)

Bu oyunu ben tam olarak çözemedim, her açışımda yeni bir şey keşfediyorum. İlk olarak 12 tane zorluk derecesi ve çok kötü bir arka plan müziği var, tabi müziği kapamak mümkün. Yanı sıra, burada blokları yavaşça aşağı indirmek ve hızla indirmek fark ediyor mesela, hızla indirince çatlıyorlar, altlarında kalan bloklarda boşluklar varsa onlar da aşağı düşüyor gibi hareketleri var, çok hızlı indirince de kırılıp yok oluyorlar. Bazı bloklar var, yerleştirdikten sonra geri havaya fırlıyor, başka bir şekle bürünüp geri düşüyor, neden? Tek karelik bir blok var, o baya bir şeyi yok ediyor. Yani ben pek anlayamadım, Japonlar belli ki yapmışlar yapacaklarını. Bonus gibi bir şey de var, zamana karşı, ama ne hikmetse çabalamadan bile geçebiliyorsunuz bölümü, çünkü her şey kırılıp duruyor. Benim kafam karıştı, ama belki siz bu garip oyunu çok sevebilirsiniz. Unutmadan, umarım Japoncanız vardır, Japonca olması da hiç yardımcı olmuyor.

Fragtist_Kowalis_gp1 Fragtist_Kowalis_gp2

Retro Sabotage  http://www.retrosabotage.com/

Bu site anladığım kadarıyla retro oyunları sabote ediyor? Yani ismi öyle diyor değil mi? 3 tane Tetris var bu sitede ama dileyen başka oyunları da deneyebilir tabi.

Incompatible Visions: Normal bir Tetris oynarken ekrana Duck Hunt oyunundaki köpek giriyor ve ekrandaki Tetris bloklarına ateş edilmeye başlanıyor, ardından da blok yerine ördek inmeye başlıyor, ona ateş ediyorsunuz (nişan almak gibi bir şey yok) ve ördek ölüyor, oyun bitiyor. Gördüğüm en saçma Tetris’lerden biri.

Fragtist_RetroSabotageIncompatibleVisions_gp640x460

Twenty Lines: Klasik müzik eşliğinde saçma Tetris’lerden biri daha, bu oyunları “mutlaka denemelisiniz” adı altında listelemiyorum ama internette neler neler var görmek için eğlenceli bence. Büyük bir harita yine (tetoris kadar olmasa da) ve bazı bloklar kayboluyor, ama neye göre kayboluyorlar tam anlamadım. Space Odyssey 2001 filmine gönderme var, ama neden?

Fragtist_RetroSabotage20Lines_gp1 Fragtist_RetroSabotage20Lines_gp2

Compromise: İşte bu biraz ilginç, aynı anda iki ayrı ekranda Tetris oynanıyor bunda da ve ne yazık ki tek kontrolü var. Yani yön tuşlarıyla sağ ekran WASD ile sol ekran gibi bir şey değil, o yüzden bir ekranda bloğu denk getirdiğinizde diğerinde yanlış bir hareket yapmış oluyorsunuz genelde. Bir yerden sonra iki ekran arasında faz farkı olmaya başlıyor, o zaman biraz daha kolay oluyor ihtiyacınıza göre blok yerleştirmek.

Fragtist_RetroSabotageCompromise_gp

Onlarca Tetris Tek Adreste ( http://games.co.za/tetris)

Bu adreste o kadar çok Tetris oyunu var ki 25’ten sonra ben saymayı bıraktım Go oyunu ile birleştirilmiş Tetris, 3D Tetris, Avrupa haritasıyla Tetris ya da Diablo Tetris(???) gibi çeşitler var. Kendinizi gerçekten bir Tetris hayranı olarak adlandırıyorsanız işte karşınızda gerçek bir meydan okuma.

Fragtist_OnlarcaTetris1 Fragtist_OnlarcaTetris2

 

MGM (http://www.mgm.gov.tr/FILES/cocuklaricin/oyunlar/tetris.htm)

Aslında bu bildiğimiz Tetris oyunu, ama işin ilginç yanı oyunun T.C. Orman Su İşleri Bakanlığı ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sayfasında oluşu. Neden internet sitelerinde Tetris var bilmiyorum, ama bence biraz komik bulunması, ben de eklemek istedim.

Yakında buzdolaplarımızın kapağındaki ekranda bile Tetris oynamaya başlayacağımız bu çağda, bu işin ne kadar çeşitlenebildiğini göstermek istedim. Gitmeden bir de Tetris®in sayfası, ve orijinal müziğini buraya koymazsam olmaz.

http://www.tetris.com/

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Haber