iOS’li Cihazlara Flash Bellek: iStick iOS’li Cihazlara Flash Bellek: iStick
USB On-The-Go’dan bahsetmiştik sizlere. İşte iStick, USB On-the-Go destekli bir flash bellekle benzer prensipte çalışan ve benzer bir amaca hizmet eden bir ürün; ancak... iOS’li Cihazlara Flash Bellek: iStick

USB On-The-Go’dan bahsetmiştik sizlere. İşte iStick, USB On-the-Go destekli bir flash bellekle benzer prensipte çalışan ve benzer bir amaca hizmet eden bir ürün; ancak farkı, Lightning Port kullanan iOS’li cihazlar için tasarlanmış olması.

Öncelikle şunu belirteyim, iOS’li cihazlarda kullanılan bu tür flash bellek örnekleri daha önceden de vardı. Ancak bu bellekler ya kablosuz desteğine sahipti, ya da eski 30 pinlik Apple konnektörü kullanıyordu. iStick’in özelliği, Lightning Port destekleyen türünün ilk örneği olması.

Hem Lightning Connector’lı cihazlar arasında (iPad, iPod Touch, iPhone), hem de bilgisayarlar arasında (Mac, Windows) dosya transferi yapılmasını sağlayan iStick’in bir güzel özelliği de, direkt olarak kendi hafızası üzerindeki dosyalara erişim sağlaması. Diyelim ki bir yolculuğa çıkacaksınız. iStick’in içine hafızası yettiği kadar müzik, video, belge vs. yükledikten sonra, ürünü iPad’inize (misal) takıp bu içeriklere anında ulaşabileceksiniz. iStick’teki tüm dosyaları, ürünün uygulaması üzerinden yönetmek mümkün.

Şunu da belirteyim, iStick, bir Kickstarter projesi. 100.000$’lık bir hedefle yola çıkan Sanho Corporation, iStick için tam 1.100.629$ toplamış. Ürünün Kickstarter sayfasını ziyaret edebilirsiniz; ancak bağışların kapandığını belirteyim.

Göründüğünün aksine alüminyum ya da metal değil, plastik bir kasaya sahip olan iStick, renk seçimi konusunda da iPhone 5S’in izinden gidiyor (Gümüş, Uzay Grisi, Altın). 8GB’tan 128GB’a kadar hafıza seçenekleri sunacak olan flash belleğin fiyat aralığı da 80$250$ arası değişiyor. Firma fiyatın yüksek olduğunun farkında. Ancak Apple’a ödenen lisans ücreti düşünüldüğünde, fiyatlar çok da mantıksız gelmiyor.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.