iPhone ve iPad Cihazlarını Çökerten Video iPhone ve iPad Cihazlarını Çökerten Video
Geçtiğimiz günlerde internette ortaya çıkan bir video ile iPhone ve iPad cihazları üç saniyede çökertilebiliyor. iPhone ve iPad Cihazlarını Çökerten Video

Geçtiğimiz günlerde internette ortaya çıkan bir video iPhone ve iPad cihazlarını üç saniyede çökertebilme özelliğine sahip. Bir YouTuber’ın hazırladığı dökümanda üç saniyelik kısa videonun iOS kullanan cihazları nasıl devre dışı bıraktığı gösteriliyor.

Mp4 formatındaki dosyanın iOS kullanan herhangi bir cihazda Safari üzerinden açılması ile cihaz giderek yavaşlıyor ve en sonunda tamamen donuyor. İlginç olan ise cihazın direkt olarak çökmek yerine 15 – 30 saniye arasında bir süre sonunda etkisiz hale gelmesi.

fragtist-iphone-video-freeze

Tam olarak videonun nasıl bir hata oluşturduğu bilinmemekle beraber, en olası açıklaması bu klibin Safari’de oynatıldığı zaman sistem belleğinde bir açığı tetiklediği yönünde. Açığın tetiklenmesiyle beraber iOS sistemi belleği işlemekte zorlanıp en sonunda iPhone ve iPad’ın çökmesine kadar giden bir süreç yaşıyor.

Görünüşe bakılırsa bu sadece bir iOS sürümüyle alakalı da değil, etkilenenler arasında güncel sürümlerin yanı sıra iOS 5 de bulunuyor.

Android kullanıcıları ise videoyu izlediklerinde herhangi bir etki olmadığını bildirirken, garip şekilde bir MacOS kullanıcı Safari’sinde izlediği videonun MacBook Pro’sunu çökerttiğini iddia etti.

Ancak bu durumdan kurtulmak gayet mümkün. Cihazı yeniden başlatmaya zorladığınızda problem ortadan kalkmış oluyor. Eski iPhone modellerinde Home ve güç tuşuna uzun süreli aynı anda basmanız gerekirken, iPhone 7’de güç ve ses kısma tuşlarına aynı anda uzun süreli basılması yetiyor.

Bu ise Apple cihazlarının olağan dışı çökmesine sebep olan ilk şey değil. Geçtiğimiz aylarda benzer bir hata iOS üzerinde keşfedilmiş, ancak Apple sorunu hızlıca çözmüştü. Benzer bir şekilde mühendisler bu hatayı da çözecektir ancak o zamana kadar açtığınız bağlantılara dikkat etmenizde fayda var.

Apple’da Yeni Bir Sürpriz Bizi Mi Bekliyor?