İthal Elektronik Ürünlere Ek Vergi Gelmeyecek mi? İthal Elektronik Ürünlere Ek Vergi Gelmeyecek mi?
Elektronik Ürünlere Ek Vergi konusunda Zeybekçi'den yeni bir açıklama var. İthal Elektronik Ürünlere Ek Vergi Gelmeyecek mi?

Elektronik Ürünlere Ek Vergi konusunda Zeybekçi’den yeni bir açıklama var.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz” şeklinde açıklama yapmış ve ithal elektronik ürünlere ek verginin kısa bir süre sonra geleceğini söylemişti. Zeybekçi yeni bir açıklama yaptı.

Reuters‘da yer alan habere göre ekonomi bakanı bu kez “Tablet, cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi, telafi edici vergi uygulaması asla olmayacak” dedi. Ayrıca son iki yıldır haksız rekabeti önlemek için Dünya Ticaret Örgütü’nün belirlediği kurallar çerçevesinde bir takım önlemlerin alındığını ve 40 milyar doları aşan ithalatın ülke menfaatleri için kontrol altına alındığını da belirtti. Bilişim ürünleri için alınacak tedbirlerin ise maliyet arttırıcı olmaması gerektiğini belirtirken yeni ek gümrük vergisinin asla olmayacağını da ekledi. Ancak Türkiye’de üretim için destekleyici ve teşvik edici kararlar alındığını da sözlerin ekledi.

Açıklamada sadece “cep telefonu ve tablet” denilmesi dikkat çekici bir detay. Ancak diğer elektronik ürünlerde (beyaz eşya veya televizyon gibi) ek vergi hala gündemde mi, bu konuda net bir açıklama gelmedi.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.