Kategoriler

Kimi WiFi Router’ların WPS Sistemi Kolayca Aşılabiliyor!

Eğer WiFi router’ınızın WPS (WiFi Protected Setup) özelliğini kullanıyorsanız bu haberimiz sizi ilgilendirebilir.

Oxcite’ın yaptığı araştırma; ya da şöyle diyeyim yeni bulduğu açık, kimi router’ların hacker’lara çok kolay ve hızlı bir şekilde geçit vermesini sağlıyor. Bu açıkla hacker’lar, router’larda bulunan WPS sistemini saniyeler içerisinde kolayca aşabiliyorlar. Böylece WPS özelliği aktif olan ve router’ına sızılabilen bir kullanıcı, hacker’ların hedefi hâline geliyor.

Dediğimiz gibi bu açık, tüm router’larda geçerli değil; ancak Broadcomm çipseti kullanan router’lar arasında yaygın olduğu söyleniyor (ismi verilmeyen ve bu hatanın düzeltilmesi için uğraşan bir diğer firma da varmış).

WiFi Alliance’a göre de söz konusu açık, teknolojinin çalışma prensibinden değil; firmaların teknolojiyi ne şekilde ürünlerinde kullandığıyla alakalı olarak ortaya çıkıyor (onlar da böyle sıyrılmışlar işin içinden kısacası). Sorun nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, çözüm üretilene kadar yapılacak tek bir şey var: WPS’yi kapatmak. Daha önce de pek çok güvenlik açığı haberine konuk olan WPS’yi kullanmamak en iyisi, bizden söylemesi.

Kapatın gitsin efendim. İçiniz rahat olur en azından.

Kaynak: Engadget

Görüntülenmeler:
8
İlgili etiketler:
· · · · · ·
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber