Kategoriler

Konsol Oyuncuları Hala Kutulu Oyun Tercih Ediyor

Yapılan bir araştırmaya göre, video oyun konsolu sevenler kutulu oyunlara, indirme ile satın alınan dijital oyunlara göre daha sıcak bakıyor.

MarketCast isimli eğlence sektörü araştırma firmasının, oyun indirme kültürü ile ilgili yayımladığı rapordan ilginç bir sonuç çıktı. Firma 1,000’in üzerinde PC ve konsol oyuncusu ile geniş bir araştırma düzenlemiş. Amaç ise oyuncuların dijital oyun satın alma ile ne kadar ilgilendikleri ve tercih ettiklerini saptamak.

Araştırmanın sonucunda 13-45 yaşları arasındaki konsol oyuncularının büyük bölümünün, hala kutulu oyun satın alma eğiliminde olduğu ortaya çıkmış. Her ne kadar konsollarda dijital indirme yolu ile satın alınan oyunların miktarı artsa bile, genele göre yaklaşık %20 civarında kalıyor. Her iki oyuncudan biri dijital indirme ile oyun alsa bile, bunların bazılarının firmalar tarafından verilen hediyeler veya ücretsiz indie oyunlar olduğunu da gözardı etmemek lazım.

Ama dijital oyun satışı için gelecek parlak. Her dört oyuncudan üçü, oyunların gelecekte kesinlikle dijital olarak satın alınacağına inanıyor. Araştırmaya katılan oyuncuların yaklaşık %85’i, dijital indirme ile oluşacak pazarın, cüzdanlarına daha çok hitap edecek bir şekil alacağını söylemiş. Ayrıca bu oyuncular seçimlerinin ve satın alma kararlarının, oyun sektörünü daha doğrudan (ve faydalarına) etkileyeceğine de inanıyor.

Oyuncuların dijital oyun satın alma ile ilgili en büyük dertleri de, bunların kutulu oyunlar gibi rahat satılamaması veya kiralanmaması. Bir oyunu kutulu satın aldıysanız ve beğenmezseniz elinizden çıkarma ihtimaliniz var, ama dijital oyunlarda bu mümkün değil.

Ayrıca raporun sonuçlarından biri de, oyuncuların stream edilen oyun platformlarını daha fazla görmek istedikleri yöününde. PlayStation Now, OnLive, Microsoft Arcadia ve Nvidia Grid doğru yolda ilerliyor denilebilir.

Görüntülenmeler:
8
İlgili etiketler:
· · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Haber · Oyun Haberleri