Kategoriler

Korku Dediğin Nedir ki? – Paranormal Activity 5

Paranormal Activity serisininson filmi Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu, bizi korkunun farklı bir boyutuna çekiyor. Acaba yeterince başarılı mı?

Işık olmadan, karanlık olmaz ve bu iki zıtlık, aslında birbirini tamamlar. Onlar sonsuza kadar sürecek savaşın liderleridir ve biz de tarafımızı seçip, ona göre hayatımızı şekillendiririz. Doğal olarak seçtiğimiz tarafın zıttı, aslında bizi korkutan şeyin ta kendisidir. Gözünüzü yakan ışık demeti veya karanlığın getirdiği bilinmezlik. Kalanı sizde…

Bir insanı korkutmak çok kolaydır. “Ben hiçbir şeyden korkmam” diyen hiçkimseye inanmayın. Çünkü onun bile kalbinin derinliklerinde, kafasını kurcalayan bazı korku öğeleri vardır. Bunlar, fobilerinin maddeleştirdiği örümcekler, kapalı yerde kalma, yanarak ölme, ruhlar, paranormal olaylar ve daha milyonlarca aklınıza gelebilecek tuhaf düşüncelerdir. Korku dediğimiz duyguyu bastırmak gerçek anlamda profesyonellik gerektirir. Bir işle meşgul ettiğimiz beynimiz, dalgınlık anı uykuya geçince, fiziksel ani dokunma veya duyulan yüksek sese tepki verir. Eh, bazılarımızın doğuştan sahip olduğu meşhur multitasking (çeşitli işleri aynı anda yapabilen) özelliği (selam ben), kimileri için kontrol edilmesi çok zor bir eylemdir. Kıssadan hisse, korkmak dünyanın en doğal duygusudur ve onu biçimlendirmek, tamamen beyninizin yansımasına bağlıdır.

Bazılarımız korkmayı gerçekten sever (mesela ben). Bir şeyleri keşfetme hissi, korkunun sonunda ortaya çıkan ani adrenalin patlaması ve en önemlisi, bilinmez olanı araştırmak. Paranormal Activity serisiyle de bu şekilde tanıştık. Seri şu şekilde ilerliyor:

  • Paranormal Activity (2009)
  • Paranormal Activity 2 (2010)
  • Paranormal Activity 3 (2011)
  • Paranormal Activity 4 (2012)
  • Paranormal Activity: The Marked Ones (2014)
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu ismiyle ülkemizde vizyona giren korku filmi, aslında serinin altıncı filmi oluyor. Ancak konu gereği The Marked Ones, ara film gibi görülüyor. Daha önce seriden herhangi birisini izlemediyseniz, yazımın geriye kalan kısmını okumamanızı tavsiye ederim. Çünkü aşağıda spoiler olacak.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension, 23 Ekim Cuma günü vizyona girdi. Türü korku. Başrollerde; Chris J. Murray, Brittany Shaw, Olivia Taylor Dudley, Dan Gill, Ivy George, Jessica Tyler Brown ve Chloe Csengery yer alıyor. Serinin her filminde farklı yönetmenler var ancak konu, mutlaka bağlantılı olarak ilerliyor. Hatta filmlerin çıkış tarihinden daha çok, konusuna ve hikayesine dikkat edersek, izlenme sırası bile farklı. Serinin yönetmenleri Oren Peli (PA1), Kip Williams (PA2), Henry Joost ve Ariel Schulman (PA3 ve 4), Christopher B. Landon (PA: TMO) ve son olarak Gregory Plotkin (PA: TGD).

Paranormal Activity abartı gerilimden çok, insanları bilinmezden korkmaya yöneltiyor ve hatta biraz daha zorlarsanız, boyutlar arası geçitler, zaman kırılması gibi konuları bile işliyor. İlk filmde Katie ve Micah çiftinin hayatını öğreniyorduk. Evlerindeki esrarengiz olayları, kişisel kameraları ile kayıt ediyor ve izliyorlardı. Sonunda ise Katie, kaderine yenik düşüyordu. Hatta izleyenler hatırlarlar, bu filmde iki farklı son vardı. İkinci filmde, Katie ve Kristi büyümüşlerdi. Hikaye gereği aslında birinci film gibi görünen Paranormal Activity 2, Hunter isimli bebeğin etrafında dönen paranormal olayları konu almaktaydı. Bu arada Hunter, Kristi’nin oğludur ve ona sahip olmak isteyen kötü bir varlık evde dolanmaktadır. Paranormal Activity 3, ürkütücü olayların yaşanmaya başlandığı o ilk zamanları anlatıyor ve serinin asıl hikayesi, bu filmle başlıyor. Bu sefer, Kristi ve Katie’nin küçüklüğüne, 1988 yılına gidiyoruz. Bu filmde kardeşlerin annesi Julie ve onun erkek arkadaşı Dennis, yaşadıkları evde tuhaf olaylara şahit oluyorlar. Kristi’nin hayali arkadaşı Toby, sıradan bir isimden fazlasıdır. Dennis, evlerindeki el kamerasının kaydını incelerken ekranda esrarengiz bir şekilde beliren silüet görür ve olaylar, kontrolden çıkar. Kristi ve Katie, sık sık Toby ile iletişime geçerler. Yaşadıkları ev, cehennemden farksızdır. Paranormal Activity 4, ikinci filmden sonrasını konu alıyor. Bu filmde yeni insanlarla tanışıyoruz ancak Hunter’a sahip olan Katie, bu yeni insanların komşusu çıkınca, paranormal olaylar daha farklı boyutlara ulaşıyor. Bu filmde, Alex isimli bir hatunla tanışıyoruz. Onun olayı da skype üzerinden erkek arkadaşıyla konuşmak. Paranormal Activity: The Marked Ones, yani serisinin aslında beşinci filmi, bizi Latin topluluğuna sürüklüyor. Bu film, Paranormal Activity 4’ten sonraki olayları konu alıyor. Bir grup öğrencinin merakı yüzünden paranormal olaylara maruz kalması, Jesse isimli gencin, özel güçlere sahip olmasına neden oluyor. Ancak onun özel güçleri, büyük bir karanlığın yaklaştığının da habercisi. Serinin bu filminde iblislerin, boyutlar ve zamanlar arası geçişi nasıl gerçekleştirdiğini öğreniyoruz. Sıra geldi serinin son filmi Paranormal Activity: The Ghost Dimension‘a.

1 2

Görüntülenmeler:
15
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Kültür & Sanat