Kategoriler

Kripto Piyasasının Çöküşüyle İkinci El GPU Satışı Patladı

Gpu

Son yıllarda kripto para madenciliğinde kullanılan ekran kartları (GPU) artık rahat bir nefes alacak mı?

Yakın zamanda bir sansasyon haline gelmiş kripto para piyasaları kötü bir depresyonun pençesinde. Bir süredir ciddi bir düşüş yaşayan popüler yatırım aracı global ekonomideki sıkıntılardan etkilenmişe benziyor. Bu sebeple Çin’deki kripto madenciler zararı kısa tutmak için “GPU”larını satmaya başladı.

Kripto para kazandıran “mining” eylemi bir dizi veriyi şifreleyip ana zincire eklemek anlamına geliyor. Bunu gerçekleştirmek içinse oldukça kompleks işlemlerin yapılması gerekli. Yüksek miktarda işlemci gücü gerektiren bu sürece en uygun donanım ise ekran kartları. 

Özellikle son 3 yılda organize bir şekilde madenciliğe girişen kurum ve kişiler tarafından oyuncular için tasarlanmış ve kısa sürede yüksek işlem yapabilme kapasitesine sahip gaming GPU yani ekran kartlarına oldukça büyük bir talep ortaya çıkmıştı. O kadar ki, piyasada oyun için tasarlanmış özelliklerde ekran kartlarında stoklar bitmişti. Ayrıca özellikle GEFORCE 30XX serisi kartlar en gözde mining donanımları arasında olduğu için Nvidia tarafından sürücülere bu tarz işlemlerde performans düşürücü ek yazılımlar eklenmeye başlandı. Bu yazılımlara dair detaylı bilgi için haberimize göz atabilirsiniz.

Piyasa değerinin çok altında satışa çıkan GPU seli!

Çindeki Xianyu marketi 2. el kategorisinde ekran kartı satışlarıyla dolup taşıyor! Xianyu’yu globaldeki e-Bay ya da bizdeki Trendyol, Hepsiburada gibi sitelerin muadili olarak düşünebilirsiniz. Marketlerde 700$ fiyatıyla yer alan Geforce RTX3080 Xianyu’da 520$ seviyelerine kadar düşmüş durumda. Her ne kadar uzunca bir süre kripto madenciliği gibi yoğun bir görevde uzun zaman dilimleri boyunca çalıştırılmış 2. el ekipmanları aldığınızda size sağlayabileceği performans tartışmalı olsa da bu, market satış fiyatlarının çok altında yüksek seviye ekipman alma fırsatı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

GPU

İlanlarda görmüş olduğunuz 3500 Yuan yaklaşık 522 dolara tekabül ediyor

 

Madencilerin kurtulmaya çalıştığı ekipmanlar arasında sadece en üst düzey kartlar yok. RTX 3060 tipi kartlar küçük ölçekli ve bireysel madencilerin Fiyat/Performans oranı dolayısıyla popüler tercihiydi. Bu durum resmi satış fiyatı 550$ civarı olan 3060’ın 350$ seviyesinden alıcı bulması anlamına geliyor.

Sonuç olarak madencilerin stoklara uyguladığı bu yoğun baskının azalması ve mikro-işlemci krizinin yavaşça ortadan kalkmaya başlamasıyla GPU fiyatlarında oyuncuları sevindirecek bir azalma olup olmayacağı ise merak konusu.

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber