Kullanıcılar Tepki Gösterince, Twitch Geri Adım Attı Kullanıcılar Tepki Gösterince, Twitch Geri Adım Attı
YouTube’un satın almasına hazırlık olarak video telif koşullarını zorlaştıran Twitch, kullanıcılarından çok büyük tepki aldı. Birkaç gün önce bir açıklama yapan popüler canlı video... Kullanıcılar Tepki Gösterince, Twitch Geri Adım Attı

YouTube’un satın almasına hazırlık olarak video telif koşullarını zorlaştıran Twitch, kullanıcılarından çok büyük tepki aldı.

Birkaç gün önce bir açıklama yapan popüler canlı video yayın sitesi Twitch’in yönetimi, bundan sonra yayın yapılan videolardaki müziklerin mütemadiyen özel bir ses tanıma sistemi ile taranacağını, telif haklarına uymayan videoların seslerinin otomatik olarak kesileceğini, hatta bazı durumlarda videoların silineceğini söylemişti. YouTube yakın zamanda Twitch’i satın almak istiyor ve Twitch de ona uygun bir operasyona geçebilmek için bu sert kararları almak durumunda.

Fakat Twitch açıklama yaptığından beri, tüm kullanıcılar web sitesi yönetimine çok büyük tepki yağdırdı. Canlı yayınlarda her türlü müzik kaynağını kullanan video yayıncılar, bu kararın aşırı olduğunu ve bu hayata geçerse Twitch’den çekileceklerini ifade eden mailler ve mesajlar attılar. Bu arada Twitch bu uygulamasını denerken, kendi resmi canlı yayınındaki arka plan müzikleri yüzünden sistem otomatik olarak kendi videosunun sesini bile kesti. Bu da firmanın çok gülünç bir duruma düşmesine sebep olmuştu.

Tüm olayların ve tepkilerin üzerine, Twitch bir açıklama daha yaptı. Firma bu sefer de tüm kullanıcılarını dinlediklerini ve sadık yayıncılarını rahatsız etmeyecek şekilde bir düzenlemeye gidileceğini söyledi. Firma CEO’su Emett Shear, sosyal medya sitesi Reddit üzerinde yaptığı açıklamada, durumu pek de istedikleri gibi idare edemedikleri için özür diledi. Firma bundan sonra daha açık ve temiz bir iletişim amaçladığını ve telif uygulamaları ile ilgili olarak da yakın gelecekte farklı gelişmeler olacağını belirtti.

Twitch’İn yaptığı ikinci açıklamayı okumak isterseniz, buraya tıklayıp blog sayfasına gidebilirsiniz.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.