Netflix Türkiye El Camino Fragmanına Sansür Uyguladı! Netflix Türkiye El Camino Fragmanına Sansür Uyguladı!
Bir süre önce yayın lisansı almak zorunda kalarak RTÜK denetimine giren Netflix Türkiye, El Camino filminin teaser'ını sansürledi. Netflix Türkiye El Camino Fragmanına Sansür Uyguladı!

Bir süre önce yayın lisansı almak zorunda kalarak RTÜK denetimine giren Netflix Türkiye, ilk sansürü El Camino filminin teaser videosuna uyguladı.

El Camino için Emmy Ödülleri sırasında gösterilen teaser videosunun orijinalinde, Jesse Pinkman karakteri arabasının içinde, bir elinde sigarayla oturuyor. Ancak aşağıdan izleyebileceğiniz Netflix Türkiye sürümünde sigara kaldırılmış durumda.

Bu durum Netflix Türkiye’nin RTÜK nedeniyle yayınlarında sansür uygulayacağı tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Netflix ise Türkiye’deki kullanıcıların platformdaki yapımları sansürsüz ve eksiksiz izlemeye devam edebileceklerini belirtiyor. Firma, sigara vb. maddelerin yalnızca bazı fragman, teaser gibi videolarda sansüre tabi tutulduğunu söylüyor.

Yapılan resmi açıklama şöyle: “Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019’dan itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”

RTÜK, Netflix ve YouTube’a Sansür Getiriyor mu?