Netflix Türkiye RTÜK ve Ülkeden Çekilme Tartışmalarına Nokta Koydu! Netflix Türkiye RTÜK ve Ülkeden Çekilme Tartışmalarına Nokta Koydu!
Netflix Türkiye, bir süredir devam eden RTÜK ve ülkeden çekilme tartışmalarına son noktayı koydu. Ayrıntılar haberimizde. Netflix Türkiye RTÜK ve Ülkeden Çekilme Tartışmalarına Nokta Koydu!

Netflix Türkiye, bir süredir devam eden RTÜK ve ülkeden çekilme tartışmalarına son noktayı koydu.

İddialar, platformun RTÜK’ün yeni düzenlemesinden sonra lisans başvurusunda bulunmadığı ve dolayısıyla ülkemizden çekileceği yönündeydi. Ancak yapılan son açıklama bu iddiaları çürütür nitelikte.

Netflix’ten yapılan açıklama şöyle: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz.

Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

RTÜK başkanı Ebuber Şahin de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada birçok internet yayın platformunun lisans başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz ayın başında çıkan yeni düzenlemeyle Netflix, Blutv vb. internet yayın platformlarının RTÜK lisansı alması zorunlu hale gelmişti.

RTÜK, Netflix ve YouTube’a Sansür Getiriyor mu?