Kategoriler

Kürtaj Yasasının Kaldırılmasına Oyun Stüdyolarından Tepki

kürtaj

Takip edenlerin bileceği üzere Amerika’da kadınların kürtaj hakkı yasalar ile korunmaktaydı. Ancak Yüksek Mahkeme’nin 1973’te aldığı Roe v. Wade kararnamesi bu hafta itibariyle yürürlükten kalktı. Böylece kürtaj hakkındaki karar mercii eyaletlerin yerel yasaları haline gelmiş oldu. Yeni kararın açıklanmasıyla Alabama, Arkansas ve Missouri’nin içinde olduğu bazı eyaletlerde derhal yasak ilan edildi. Çok yönden tartışmalı bu değişikliğe oyun dünyası da dahil pek çok çevreden haklı tepkiler yağıyor.

Disney ve Sony’nin ve onlara bağlı stüdyoların başı çektiği oyun sektörü ayağında pek çok yapımcı ve kurum twitte üzerinden endişelerini dile getirdi.

Örnek olarak Bungie’nin CEO’su Pete Parsons şirketinin “insanların mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için kabiliyetindeki her şeyi yapacağını” belirtti.

 

Spiderman (2018) Ratchet & Clank ve Spyro gibi klasiklerin arkasındaki stüdyo Insomniac da desteğini esirgemedi.

 

Sony Santa Monica Stüdyosu kürtajın temel hak ve özgürlükler kapsamına girdiğini vurguladı. Bünyelerinde bu haklara saygı duyacaklarını ve ihtiyaç sahibi çalışanlarına destek olacaklarını da ekledi.

 

Ayrıca benzer temalar kapsamında destek mesajları yayınlayanlar arasında Playstation London, Bend Studio, Naughty Dog ve Sucker Punch da var.

 

 

Sonuçta (oyun sektörünün de dışında) bazı şirketler tarafından ortak bir destek sözü mevcut. Pek çok kurum çalışanlarına ihtiyaç olması halinde kürtajın yasal olduğu en yakın eyalete seyahat masraflarını karşılayacağını belirtmiş durumda. Bununla beraber California eyaleti vatandaşlarının elinden kürtaj hakkını almasının sözkonusu olamayacağı yönünde açıklamalar tüm ülkede topyekün bir yasağın sözkonusu olmayacağını gösteriyor.

 

Oyun dünyasındaki bir başka hukuki keşmekeşe dair bilgi edinmek için haberimize göz atabilirsiniz.

 

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Haber