Kategoriler

Marvel’ın En İyisi – Captain America: Civil War

Captain America: Civil War’un Marvel’ın en iyi filmi olduğu iddia ediliyor. Bakalım söylentiler doğru mu? Spoiler’sız yazımızı okuyun, merakınızı giderin.

6 Mayıs tarihinde vizyona girecek olan Captain America: Civil War, ülkemizde Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı olarak hayat bulacak. Film, vizyona girmeden kafanızdaki bazı soruları gidermek, boynumuzun borcudur. Zaten söz konusu Marvel veya süper kahraman gibi konseptler ise beklentilerinizin ne kadar yukarıda olacağını az çok tahmin edebiliyorum.

Kaptan Amerika, Marvel çizgi romanlarının en sevilen karakterlerinden biri diyorlar. Ne kadar doğrudur bilemem. Ben, sıkı bir çizgi roman takipçisi değilim. Aksini iddia edersem yalan olur. Evet, çok çizgi roman okudum ancak bunların arasında Marvel, en az yer alan markalardan biriydi. Son zamanlarda özellikle Winter Soldier filminden sonra “en iyi çizgi roman uyarlamalarından biri” iddiasını duyduğumda, merakıma yenik düşüp, birkaç sayfa okumuşluğum var. Şaşılacak derecede doğru olduğuna inandığım sahnelere denk gelince “e iyiymiş bu” tepkisini vermeden edemedim. Marvel, farkındaysanız bu aralar kendisini hikaye anlamında kurtarma peşinde. Örümcek Adam için toparlama hikayeleri, X Men ile geçmişe yolculuk ve tekrar senaryoyu olması gerekene çevirme gibi noktalar gözümüzden kaçmıyor. Tabii sadece film izlemek için de bu serilere hayatınızda yer veriyorsanız, o da başka bir bakış açısı. Bu yazıyı okuyan “sıkı” çizgi roman takipçileri, elbetteki kıyaslamaya girmeden edemiyorlar ki ben bile bunu yapanlardan biriyim. İşin süslü kısmını yıkıp, duvardaki tuğlaları bir kenara atalım ve 13. Marvel filmi olan Captain America: Civil War’u bu şekilde yorumlayalım.

Filmin öne çıkan isimleri şu şekilde; Chris Evans (Steve Rogers / Captain America), Robert Downey Jr. (Tony Stark / Iron Man), Scarlett Johansson (Natasha Romanoff / Black Widow), Sebastian Stan (Bucky Barnes / Winter Soldier), Anthony Mackie (Sam Wilson / Falcon), Don Cheadle (Lieutenant James Rhodes / War Machine), Jeremy Renner (Clint Barton / Hawkeye), Chadwick Boseman (T’Challa / Black Panther), Paul Bettany (Vision), Elizabeth Olsen (Wanda Maximoff / Scarlet Witch), Paul Rudd (Scott Lang / Ant-Man), Emily VanCamp (Sharon Carter), Tom Holland (Peter Parker / Spider-Man), Daniel Brühl (Zemo). Filmin yönetmen koltuğunu Anthony Russo ve Joe Russo paylaşıyor.

Filmin konusu ise Yenilmezler‘in (Avengers) karıştığı bazı olayların, sivillere verdiği zarar nedeniyle ortaya çıkan kaosu konu alıyor. Yaşanan yıkımı Yenilmezler’in gözüne sokan otoriter ekip, onların kontrol altında tutulması gerektiğine inanıyor ve tam 117 ülkenin bir araya gelip, ortaya çıkardığı bir antlaşmayı önlerine koyuyor. Kaptan Amerika yani Steve, bu antlaşmanın onların özgürlüklerini kısıtlayacağını ve hükümetin baskısına boyun eğmemeyi düşünürken, Iron Man yani Tony tam tersinin olması gerektiğini düşünür. İkili arasındaki fikir ayrılığı, tüm grubu etkiler. Doğal olarak bazı seçimler yapılır. Ancak Tony’nin görmediği veya görmek istemediği, Steve’in ise yavaş yavaş farkına vardığı çok daha korkunç bir olay gerçekleşecektir. Bucky ise bu küçük planın bir parçasıdır.

Film, hem Rotten Tomatoes hem de IMDB‘den oldukça iyi puanlar almış. Derseniz “puanlar beni bağlamaz, ben bu filmi beğenecek miyim sen onu de bana hele?” diye. Evet. Cevabım bu kadar net. Peki neden? Çünkü filmin konusu, detayları çok iyi işlenmiş. Merak etmeyin spoiler yazmayacağım. Spoiler olacak yerlerde mutlaka uyarımı yaparım 🙂 Konuyu dağıtmadan asıl konuya odaklanalım. Captain America: Civil War, bugüne kadar Marvel’ın çıkardığı en iyi film olma etiketini hak ediyor. Zaten en uzunlarından biri, onu bir kenara bırakıyoruz (2 saat 28 dakika). Müzikleri, aksiyonun gerisinde bile kalsa, etkileyici notalarla kulaklarınızı şenlendiriyor. Buna ek olarak, Marvel’ın hiçbir şeyini bilmeseniz bile türünün verdiği doyum, sinemadan mutlu çıkmanızı sağlayacak. Gelelim diğer soruya, Marvel’cı dostlarım, mutlu olacak mısınız?

fragtist Captain America Civil War

Yukarıdaki sorunun cevabı tekrar “evet” olacaktır. Bazı karakterleri özellikle beğeneceğinizden eminim. Sosyal medyada o dalga geçilen “ergen” Örümcek Adam benzetmesine çoğunuz denk gelmişsinizdir. Aldanmayın canlarım. Tom Holland, olması gereken Örümcek Adam‘ı gayet iyi canlandırmış. Geveze, enerjik ama bir o kadar da komik olan bir Örümcek Adam’a hepimizin ihtiyacı vardı. Tripleri, mimikleri ve kostümü gayet iyi taşıyan genç yıldız Holland, şimdiye kadarki en küçük Spider-Man ünvanını da almayı başarıyor (19 yaşında). Merak edilen diğer bir isim ise Chadwick Boseman. Black Panther karakterine yakışan bir isim olmuş. Duruşu ve kostümün detayları, son derece etkileyici. Role de iyi bürünen Boseman, tam olarak olması gerektiği gibi T’Challa olmuş. Filmde gözüme çarpan diğer güzel isim ise Anthony Mackie. Falcon, bir önceki filmlerde fazla aksiyon içerisine girmiyordu ve yeteneklerini pek görememiştik. Bu filmde, “işte Falcon budur” yorumunu yapacağınızdan eminim. Aksiyona dalan bir Falcon, görsel şölenden farksız. Svott Lang’in Ant-Man performansına hemen hemen hepimiz hakimiz. Başlarda geri planda kaldığını düşünürken sağ gösterip sol vurması, sizi oldukça mutlu edecek. Eh, onun da kendi tarzı var ve yargılamamak lazım 🙂 . Johansson, Evans ve Downey Jr.’ı farkındaysanız direkt es geçiyorum. Onların başarısı zaten tartışılmaz. Oyunculukları, canlandırdıkları karakterlere çok yakışıyor. Farklı isimleri düşünmek, bu saatten sonra imkansız. Aynı şekilde Sebastion Stan, Bucky Barnes isminin tek yıldızı olmaya devam edecek gibi duruyor. Az kalsın güzeller güzeli Elizabeth Olsen‘ı unutuyordum. Wanda yani Scarlett Witch karakterine başka bir ismin yakışmayacağına, bu filmde kesin karar vereceksiniz. Yenilmezler: Ultron Çağı’nda Scarlett Witch, önemli bir yere sahip olmasına rağmen, asıl yeteneklerini ve güzelliğini Captain America: Civil War’da gösteriyor. İsmine yazımda yer vermediğim diğer isimler de hiç kuşkusuz başarılılar.

Filmin diğer güzel yanı ise sulu komediyi geride bırakması. Marvel’ın bir önceki filmlerde bizi zorla güldürmeye çalışma kısmı geri plana atılmış ve onun yerine, tadında birkaç sahnede süslenen espri öğeleri araya sıkıştırılmış. İzleyiciyi arada bırakmayan hoş senaryosu ve tam tadında, olması gerektiği kadar aksiyonuyla yeni Marvel filmi olan Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı, benden 8.8 puan alarak izlenilmesi gerekenler listemde yer almayı başarıyor. Bu film, Winter Soldier’ın iki tık üzerinde kaliteye sahip. Daha yazmak istediğim ÇOK fazla şey var ancak o zaman bütün sürprizi bozarım. En iyi siz izleyin, sonra gelin muhabbetini çevirelim.

Unutmadan; filmin iki sonu var. Koltuklarınızı hemen terketmeyin. İyi seyirler.