Microsoft, Activison Blizzard’ı Satın Aldı Microsoft, Activison Blizzard’ı Satın Aldı
(Haber Bülteni) Bugün Microsoft Corp., oyun geliştirme ve interaktif eğlence içeriği yayıncılığında lider olan Activision Blizzard Inc.’i satın alma planlarını açıklamıştı. Bu haber oyun... Microsoft, Activison Blizzard’ı Satın Aldı

(Haber Bülteni)

Bugün Microsoft Corp., oyun geliştirme ve interaktif eğlence içeriği yayıncılığında lider olan Activision Blizzard Inc.’i satın alma planlarını açıklamıştı. Bu haber oyun dünyasında büyük bir bomba etkisi yarattı. Akşama doğru netleşen satın almanın, Microsoft’un mobil, PC, konsol ve bulut (cloud) genelinde oyun faaliyetlerinde büyümeyi hızlandıracağı ve metaverse için yapı taşları oluşturacağı öngörülüyor. Firma, Activision Blizzard’ı yaklaşık 68 milyar dolara satın aldığını doğruladı.

Microsoft, bu girişimi ile Tencent ve Sony’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi olacak.

Planlanan satın alma, Activision, Blizzard ve King stüdyolarından “Warcraft”, “Diablo”, “Overwatch”, “Call of Duty” ve “Candy Crush” gibi ikonik franchise’ları da içeriyor.  Şirket, 10.000 çalışanı ile dünya çapında stüdyolara sahip.

Günümüzde aktif olarak oyun oynayan ve interaktif olarak katılım gösteren milyarlarca insan sayesinde oyun sektörü en büyük ve en hızlı büyüyen eğlence biçimi halinde geldi.  Açıklamada bulunan Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Satya Nadella, “Oyun, günümüzde tüm platformlarda eğlencede en dinamik ve heyecan verici kategori ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde kilit bir rol oynayacak.” dedi.Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.