Microsoft’tan Beklenen Windows 10 Açıklaması Geldi! Microsoft’tan Beklenen Windows 10 Açıklaması Geldi!
Dün, tüm Windows alemini sarsacak bir haber düştü gündeme: Windows 10, herkese ama herkese bedava olacaktı! Bugün, konuyla ilgili Microsoft’tan her şeyi açığa çıkaran... Microsoft’tan Beklenen Windows 10 Açıklaması Geldi!

Dün, tüm Windows alemini sarsacak bir haber düştü gündeme: Windows 10, herkese ama herkese bedava olacaktı! Bugün, konuyla ilgili Microsoft’tan her şeyi açığa çıkaran Windows 10 açıklaması geldi. Bu açıklama, korsan Windows kullananların yüreklere su serpmedi malesef.

Öncelikle şunu belirtelim: Bu kullanıcılara bir iyi, bir kötü haberimiz var. İyi haber, yeni işletim sistemine herkesin güncelleme ile geçebileceği. O konuda sıkıntı yok; orijinal ya da korsan, Windows 10’a herkes geçebilecek. Yani dünkü haber kısmen doğru diyebiliriz. Ancak şöyle bir fark olacak: Elinde lisans olanlar lisanslı Windows 10’a; olmayanlar ise lisanssız Windows 10’a geçebilecekler. Microsoft, Windows 10 güncellemesini herkese sağlasa da; daha sonra gelecek olan güncellemeler hususunda hiçbir destek sunmayacak. Kısacası Windows’un herkese bedava olması gibi bir hayal, en azından “10” için geçerli değil.

fragtist-haber-windows-10-9

Lisanslı kullanıcılar, ilk yıl Windows 10’a ücretsiz geçebilecekler.

Microsoft’tan bir görevli, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuş: “Eğer bir cihaz, 10 güncellemesi öncesinde olması gerektiği gibi lisanslanmamışsa; güncelleme sonrası da lisanslanmayacak. Güncelleme, lisans durumunu değiştirmeyecek.” Yani eğer Windows’u korsan kullanıyorsanız, orijinal bir deneyim için yeni bir Windows lisansı almanız gerekecek. Microsoft, bu lisansın doğrudan Windows Store’dan alınabileceğini de açıklamış durumda.

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10, beraberinde pek çok sürprizle gelmişti. Bu sürprizler hakkında bilgi almak için şu adresi takip edebilir, Windows 10’un tanıtıldığı etkinliğin kısa videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.