Mobil Oyun Sektörüne Taze Kan: Games United Girişim Stüdyosu Mobil Oyun Sektörüne Taze Kan: Games United Girişim Stüdyosu
(Haber Bülteni) Game Factory ve bir grup yatırımcının iş birliğiyle Şubat 2021’de resmi olarak bağımsız bir girişim stüdyosu kimliğiyle faaliyetlerine başlayan Games United, ‘kurucu... Mobil Oyun Sektörüne Taze Kan: Games United Girişim Stüdyosu

(Haber Bülteni)

Game Factory ve bir grup yatırımcının iş birliğiyle Şubat 2021’de resmi olarak bağımsız bir girişim stüdyosu kimliğiyle faaliyetlerine başlayan Games United, ‘kurucu ortak’ altyapısı ve ‘girişim stüdyosu’ modeli ile yeni oyun girişimleri yaratmayı hedeflediğini duyurdu.

Games United Genel Müdürü Murat Kahraman; “Geleneksel yatırım şirketlerinden farklı olarak yeni kurulan ya da erken aşama oyun stüdyolarına başlangıç sermayesi desteğinin yanı sıra takım kurma, strateji, iş geliştirme gibi hizmetler de sağlıyoruz. Bu kapsamda Şubat 2021’den Haziran 2021’e kadar kurucu ortak olarak 8 stüdyoyu hayata geçirdik. 2021 sonuna kadar üniversite iş birlikleri ve kuluçka merkezleri aracılığıyla 16 stüdyoluk büyük bir ekosistem yaratacağız” dedi.

NewZoo 2020 Raporu’nun istatiksel verileri, oyun sektörünün 2020’den bu yana en hızlı yükseliş performansı gösteren sektörler arasında olduğunu destekliyor. Rapora göre küresel oyun pazarı; 2020 yılını, %5,6’lık büyüme oranıyla 159.3 milyar dolar gelire ulaşarak kapattı. Dünya genelinde şu an 2.69 milyar video oyuncusu bulunuyor ve bu rakamın 2023’te 3.07 milyar oyuncuya ulaşacağı öngörülüyor. Raporda dikkat çeken bir diğer önemli veri ise mobil oyun sektörünün, 2020’de 86.3 milyar dolarlık kombine akıllı telefon ve tablet oyun geliri ile toplam pazarın yüzde 49’nu oluşturması. Her yıl %8,7 oranında düşen tarayıcı bilgisayar oyunları dışında tüm segmentler, pozitif büyüme kaydetmeye devam ediyor.

Mobil oyun odaklı Games United’ın girişim öyküsü ise bu çerçeveden hareketle şekillenmiş. Bir grup melek yatırımcı, giderek dijitalleşen dünyada yeni yatırım alanlarının yükseldiği, hızlı ve çevik davranmanın avantaj sağlayacağı ortak paydasında buluşarak, mobil oyun sektörüne yatırım yapmaya karar veriyor.

En iyi oyunların geliştirilebilmesi amacıyla, stratejik yön ve sermaye sağlayarak oyun girişimleri oluşturan bağımsız bir girişim stüdyosu olan Games United, yeni kurulan ya da erken aşama oyun stüdyolarına başlangıç sermayesi desteğinin yanı sıra takım kurma, strateji, iş geliştirme gibi hizmetler de sağlıyor. Games United, geleneksel yatırım şirketlerinden farklı olarak oyun girişimlerine ‘kurucu ortak’ olarak girerek stüdyo operasyonlarında da kendi ekibi ile aktif olarak görev alıyor.

Games United Genel Müdürü Murat Kahraman, yıl sonuna kadar en az 16 stüdyoluk büyük bir ekosistem kurgulanacağını öngördüğünü açıkladı. Mart 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında  8 stüdyo kurulduğuna, 20 prototip çıkarıldığına, ilk yayıncı anlaşmasının yapıldığına, oyun sektörüyle ilgili 3 rapor hazırlandığına ve Arınkom ile de ilk kuluçka merkezi anlaşmasının yapıldığına dikkat çeken Murat Kahraman, Haziran 2021-Ocak 2022 yol haritalarını ise şöyle özetledi: “Önümüzdeki 7 ay içerisinde 8 hypercasual stüdyo kurulumu, 40 prototip üretimi, 1 casual oyun üretimine başlangıç, oyun dışında iki içerik üretim odaklı firma satın alınması, oyun içi veri analizi için Ar-Ge çalışmalarına başlanması, iki yeni üniversite ile kuluçka merkezi kurulması, Avrupa ve Asya’da iş geliştirme bağlantılarının kurulması ve Aralık 2021’de pre-seed hisse ihracına başlanması hedeflerimiz bulunuyor.”

Games United’ı 2023’te Avrupa’nın en büyük içerik odaklı oyun girişim stüdyosu olarak konumlandırma vizyonuyla ilerlediklerini söyleyen Games United Yönetim İcra Kurulu Üyesi Ali Yılmaz ise Türkiye’nin özellikle hypercasual oyun üretiminde elde ettiği başarıyı sürdürülebilir hale getirmek, sektörün içindeki diğer paydaşlarla daha sistematik bir şekilde çalışarak farklı alanlarda uzmanlık geliştirmek ve bu sayede 2022 başında yurt dışı ofisleri devreye alarak Seri A hisse ihracına başlamayı hedeflediklerini söyledi.Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.