Murata Firmasından Çok Sevimli Ponpon Kız Robotlar Murata Firmasından Çok Sevimli Ponpon Kız Robotlar
Daha önce çok robot gördük ama Japon Murata firmasının ürettiği ponpon robot kızlar kadar sevimlisini görmedik diyebiliriz. Robotlar geliştikçe çok farklı şekillere giriyorlar, ilginç... Murata Firmasından Çok Sevimli Ponpon Kız Robotlar

Daha önce çok robot gördük ama Japon Murata firmasının ürettiği ponpon robot kızlar kadar sevimlisini görmedik diyebiliriz.

Robotlar geliştikçe çok farklı şekillere giriyorlar, ilginç teknolojilerle karşımıza çıkıyorlar, değişik yetenekler ediniyorlar. Bu ponpon kız robotlar ise büyükçe birer topun üzerinde dengede duruyorlar ve topu yuvarlayarak üzerinde hareket ediyorlar. Bunlardan 10 adedi biraraya gelip, birbirleri ve çevreleri ile iletişim halinde senkron danslar yapabiliyor. Kyoto Üniversitesi ve Murata Labs ortaklığı ile üretilen robotlar, Murata’nın dördüncü nesil ürünleri.

 

Her biri 36 cm boyunda ve 1,5 kilogram ağırlığında olan robotlar, ortak koordine hareket etme denemeleri için ideal bir platform olarak tasarlanmış. Hepsinin içinde dengede durmak için jiroskoplar, hareket etmek için içeriden üzerinde durdukları topu çeviren motorlar ve ellerinde denge sağlamak için renkli LED ışıklar bulunan ponponlar var. Çevrelerini ve ve birbirlerini kontrol ederek senkron hareket edebilmek için ultrasonik mikrofonlar ve kızılötesi sensörler kullanıyorlar. Tüm sistem özel bir kablosuz ağ yazılımı üzerinden idare ediliyor.

Her ne kadar bu Murata robotları sevimlilikleri ile dikkat çekse bile, senkron hareket edebilme ve birbirilerini kontrol teknolojileri ileride otomotiv ve akıllı araçlarda kullanılmak üzere geliştiriliyor. Firma robotların mağazalarda satılmayacağını, daha çok gelecekte robot mühendisi olmak isteyen çocukları özendirmek ve ilgilerini çekmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Ama siz sevimlikten çok işlevsellik arıyorsanız, çocuklarınızın robot üretmeye küçükten başlaması için Tinkerbots oyuncakları çok uygun, bir bakmanızı öneriyoruz.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.