Nvidia GPU Driver Yeni Sürümü Kripto Madenciliği Zorlaştırıyor Nvidia GPU Driver Yeni Sürümü Kripto Madenciliği Zorlaştırıyor
Tanınmış ekran kartı üreticisi Nvidia’ın yeni Nvidia GPU Driver yani ekran kartı sürücüsü versiyonu kripto madencileri hüsrana uğrattı. RTX30 serisine salı günü gelen yeni... Nvidia GPU Driver Yeni Sürümü Kripto Madenciliği Zorlaştırıyor

Tanınmış ekran kartı üreticisi Nvidia’ın yeni Nvidia GPU Driver yani ekran kartı sürücüsü versiyonu kripto madencileri hüsrana uğrattı. RTX30 serisine salı günü gelen yeni güncellemede daha az tecrübeli “casual” madencilerin aldığı verimi azaltacak geliştirmeler bulunuyor. Nvidia GeForce Game Ready 512.95 sürücü güncellemesi bazı oyunlarda mevcut olmayan DLSS ve Işın İzleme özelliklerini desteklemeye başlamasının yanında Etherium madencilerinin de çabalarına ket vurdu. VideoCardz sitesinde paylaşılan testlere göre ekran kartından alınan verim yarıyarıya azalmış durumda.

Yeni update ile daha iyi oyun performansı

Sürücü güncellemesi sadece Etherium madencilerinin moralini bozmaktan daha fazlasını yapıyor.  Hitman 3, Sniper Elite 4 ve My Time at Sandrock gibi oyunların performansında iyileşmeler vaadediliyor. Yenilikler listesinde pek çok bugfix de bulunduğundan özellikle “Işın İzleme” içeren oyunlarda çok daha sorunsuz bir deneyim bizleri bekliyor. Nvidia en iyi performans için ekran kartı sürücülerini daima güncel tutmayı tavsiye ediyor.

Boş raflara Nvidia GPU Update ile müdehale

Bazılarımızın hatırlayacağı üzere son yıllarda “Mining” furyasının geniş kitlelere yayılmasıyla ekran kartı stokları hızlıca tükenmeye başlamıştı. Nvidia, Gaming odaklı donanımlar olan RTX serisi ekran kartlarının madencilik yerine hedef kitlesi olan oyunculara daha rahat ulaşabilmesi isteğini dile getirmişti. Bu bağlamda özellikle RTX30 serisi kartlarda mining’in belini kıran LHS yazılımları kullanıma soktu.  Ancak tabii ki internette çok geçmeden bu yazılımları kısmen devre dışı bırakacak yeni algoritmalar dolaşmaya nbaşladı. Popüler mining yazılımının sahibi NiceHash grubunun geliştirdiği Quick Miner ile sene başından beri piyasada olan RTX30 serisi kartların LHS yazılımları %90 verimliliğe ulaşacak kadar bloke edilebiliyordu. Ancak Nvidia GeForce Game Ready 512.95 sürücü güncellemesi ile karşı atak yapılmış oldu.

Yine de bu madenciliğe gönül vermiş kullanıcıların önünde yükselen bir taş duvar değil. Nvidia GPU Driver versiyonları isteğe bağlı olarak geri dönülebilecek şekilde erişilebilir. LHS delen programlarının kullanımına devam etmek isteyenlerin tek yapması gereken şey önceki versiyonları geri yüklemek! Donanım geliştiricileri ve madenciler arasındaki bu kedi-fare oyununda bir sonraki hamle ne olacak hep birlikte göreceğiz.